Domů     Medicína
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Jan Zelenka 30.11.2023
3D render of a medical background showing virus cells in male figures lungs

Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic. .

Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových snímcích a byl následně aplikován na 17 407 pacientech s průměrným věkem 63 let.

Z těchto pacientů bylo 28 % označeno modelem jako vysoce rizikoví a u 2,9 % z nich byla během následujících šesti let diagnostikována rakovina plic. To je více než dvojnásobek ve srovnání s pacienty ve skupině s nízkým rizikem. .

Jakým způsobem mohl AI nástroj mohl identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vývoje rakoviny plic v následujících šesti letech? „Prohlížel“ existující rentgenové snímky hrudníku, které byly získány z běžných důvodů, jako je kašel nebo horečka.

Hlavním cílem tohoto přístupu je získat více informací z existujících rentgenových snímků hrudníku a umožnit pacientům učinit více personalizovaná rozhodnutí o svém zdraví. .

foto: Pixabay

Studie může přinést nové možnosti detekce pro nekuřáky, kteří se často nedostanou do běžného screeningu na rakovinu plic. Onemocnění je sice u nekuřáků stále častější, ale v současnosti existuje jen málo nástrojů, které by pomohly určit, kdo je ohrožen rakovinou plic a kdo by mohl mít prospěch z dalších testů, jako jsou CT snímky hrudníku. .

Hlavním omezením studie bylo, že šlo o retrospektivní studii, což znamená, že výzkumníci zkoumali lidi, kteří měli v minulosti rentgen hrudníku. Toto bylo nezbytné, aby bylo možné zjistit, kdo byl později diagnostikován s rakovinou plic v šesti letech po rentgenovém snímku.

Výzkumníci uvedli, že je nutné přínos technologie potvrdit v rámci klinické studie. .

„Jediným vstupem do tohoto AI modelu je rentgen hrudníku,“ dodává Lu a vysvětluje, že tým ukázal AI nástroji desítky tisíc rentgenových snímků pacientů, spolu s tím, co se s danou osobou stalo v následujících 6-12 letech.

„Tímto způsobem můžete tyto nástroje naučit předpovídat, jaká je pravděpodobnost, že člověk dostane rakovinu plic.“.

foto: Pixabay

V ČR se v současnosti mohou na riziko rakoviny plic nechat zdarma preventivně vyšetřit kuřáci (současní i bývalí) ve věku 55 – 74 let, kteří již vykouřili takzvaných 20 balíčkoroků (balíček cigaret denně po dobu 20 let, nebo půl balíčku po dobu 40 let a obdobně).

Jedná se o národní program časného záchytu rakoviny plic (více na www.prevenceproplice.cz). V rámci programu je pacient pravidelně vyšetřován, aby bylo možné pomocí nízkodávkového CT odhalit případný nádor v časném stádiu. .

Platí totiž, že pouze pacienty s nádory do určité velikosti a bez metastáz je v současnosti možné úspěšně operovat. V současnosti také do léčby operovatelných případů vstupuje neoadjuvantní léčba imunoterapií (v určitých případech kombinovaná s chemoterapií).

Je podávána před operací s velmi dobrými výsledky co se týče zmenšení nádoru a tím snížení nutného rozsahu operace a zlepšení celkové prognózy.  .

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz