Uhlí, které ze všech fosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů..
Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren sice klesl, ale pravděpodobnost, že tyto škodliviny přispějí k úmrtí, je dvakrát vyšší než u jiných druhů znečištění ovzduší.
Výzkum spojuje znečištění způsobené spalováním uhlí se 460 000 úmrtími lidí ve věku 65 let a starších v letech 1999-2020.
Studie však také zjistila, že v tomto období mělo uzavření uhelných elektráren ve Spojených státech spolu s instalací čističek do komínů, které filtrují uhelné zplodiny, blahodárné účinky. Úmrtí způsobená emisemi z uhelných elektráren mezi americkými příjemci zdravotní péče se snížila z přibližně 50 000 ročně v roce 1999 na 1 600 v roce 2020, což představuje pokles o více než 95 %, zjistili vědci.
Výzkumníci ze šesti univerzit shromáždili údaje o emisích ze 480 amerických uhelných elektráren v letech 1999-2020. Pomocí atmosférického modelování sledovali, jak se oxid siřičitý přeměňuje na pevné částice a následně je zanášen do různých koutů země.
Poté badatelé porovnali miliony úmrtí lidí podle jejich poštovního čísla a místa, kam byly zplodiny z uhlí zaneseny.
Přestože vědci nedokázali určit přesné příčiny úmrtí, statistický model ukázal, že v oblastech s větším množstvím uhelných částic v ovzduší byla vyšší úmrtnost. Výzkumníci zjistili, že každá ze 138 uhelných elektráren přispěla k nejméně 1 000 úmrtí a 10 elektráren bylo spojeno s více než 5 000 úmrtími.