Výprava oxfordských badatelů do Kyklopských hor v indonéské části ostrova Nová Guinea přinesla netušené výsledky. Expedice, která postupovala zrádným pohořím, shromáždila vůbec první fotografické důkazy potvrzující přežití místního bizarního savce, který klade vejce.
Tým také nalezl desítky dosud nepopsaných druhů hmyzu, stejně jako nově objevené pavoukovce, obojživelníky a dokonce i krevetu, která žije na stromech..
Znovuobjevená paježura Attenboroughova má „bodliny ježka, čenich mravenečníka a nohy krtka“, popsal biolog z Oxfordské univerzity James Kempton, který expedici vedl. Většina podrobností o životě tohoto kriticky ohroženého savce, který je o něco menší než kočka domácí, zůstává naprostou záhadou.
Badatelé se dlouhou dobu obávali, že paježura už patří na seznam vyhynulých živočichů. Jediným předchozím vědeckým záznamem o tomto druhu byl exemplář sebraný v roce 1961. „Je tedy opravdu cenné vědět, že v Kyklopských horách stále přežívá,“ řekl mammalog a ředitel Výzkumného ústavu Australského muzea Kristofer Helgen, který se expedice neúčastnil. „Pro mě jsou to jedni z nejzvláštnějších zvířat na Zemi.“.
V lesním porostu na horských hřebenech vědci objevili i neobvyklý druh krevety, která je jen o něco větší než zrnko rýže. Tito korýši byli všude, včetně stromů, mechu, tlejících kmenů a dokonce i pod kameny, uvedl vedoucí entomologické části výpravy Leonidas-Romanos Davranoglou.
„Je to velmi zvláštní tvor,“ řekl Davranoglou a dodal, že korýš je schopen vyskočit tři až čtyři metry do vzduchu, aby unikl predátorům. Existuje devět dalších druhů suchozemských krevet, které dokážou skákat, ale ty žijí na mořských plážích. „Náš druh rozhodně skáče, ale nežije nikde poblíž pláže,“ podotkl Davranoglou.
Výprava byla extrémně náročná, téměř neustále pršelo, svahy Kyklopského pohoří jsou značně strmé a všude navíc číhají jedovatí hadi a pijavice. Při jednom ze sestupů si Leonidas-Romanos Davranoglou zlomil ruku.
Jiný člen výpravy pro změnu spadl do jámy, ze které se vyklubal neznámý jeskynní systém. Boule a odřeniny byly vykoupeny objevy dosud neznámých slepých pavouků, cvrčků a velkých štírů, kteří v jeskyních žijí.
Velká část Kyklopských hor je přírodní rezervací, ale okolní tropické lesy pomalu mizí. Spoluzakladatel nadace Yappenda, která se zabývá ochranou přírody na ostrově, Iain Kobak uvedl, že podobné průzkumy snad pomohou více chránit flóru a faunu této oblasti.