Domů     Medicína
Virus oparu jako naděje pro léčbu rakoviny mozku
Zdroj: Creative Commons by MedTriX

Nádor na mozku patří k nejobávanějším onemocněním. Nejen, že se špatně léčí, ale často se navíc vyskytuje v místech, ve kterých jsou uchovávány vzpomínky či která ovlivňují chování a osobnost člověka.

Když je nemoc změní, ničí to nejen daného člověka, ale i jeho nejbližší. Nyní přichází vědci s nadějnou léčbou..

Vzhledem k tomu, že rakovina mozku roste v uzavřeném prostoru lebky, liší se svými projevy od jiných nádorů. Dokonce i benigní nádor však může být pro postiženého smrtelný, protože zvyšuje nitrolební tlak.

Agresivní léčba může zničit nádor, ale často u toho poškodí i okolí tkáň, tedy samotný mozek, slabší léčba má zase problém proniknout tak zvanou hematoencefalickou bariérou, která mozek chrání. Vědci a lékaři se proto řadu let snaží přijít s přesnými a dokonale cílenými léky, které by uměly vyhledat a zničit jen rakovinné buňky.

Experimentální léčba virem oparu

Nyní se zdá, že se jim to podařilo. Přišli s experimentální genovou terapií, která již úspěšně prošla první fází klinického testování na lidech. Vědci při ní využili geneticky upravený herpes virus, který v mozku vyvolává imunitní reakci schopnou napadat a cíleně ničit nádory.

Virus herpes simplex je přitom dobře známý, způsobuje běžné opary. Jedná se o první objevený lidský herpes virus. Slovo herpes je odvozeno z řeckého slova, které znamená plížit se.

Zdroj: John Hopkins University

Když ho však vědci geneticky upravili, byl najednou schopen pomoci lidskému imunitnímu systému v boji s glioblastomem, což je nejzhoubnější primární nádor mozku. U nás jej lékaři diagnostikují zhruba 300 pacientům ročně.

Obvykle přichází z plného zdraví. Pacient si téměř ze dne na den začne stěžovat na silné bolesti hlavy. Většina pacientů trpí poruchami řeči a hybností dolních končetin. U některých se onemocnění projeví epileptickými záchvaty a celkovým psychickým zpomalením.

Prodloužení délky života

Průměrná délka přežití se u pacientů s glioblastomem pohybuje kolem osmi měsíců. Nyní však lékaři vyzkoušeli přípravek na bázi upraveného herpes viru na 41 lidech, kteří trpěli nádory mozku a míchy. U 32 z nich šlo přitom o návrat rakovinného bujení po předchozí léčbě, takže proti ní měli nějaké protilátky.

Většina z nich léčbu upraveným virem s názvem CAN-3110 snášela dobře, u dvou došlo k rozvoji záchvatů.

Podání léků vyvolalo u nemocných vybuzení jejich vlastní imunity, která tak dokázala lépe bojovat s rakovinnými buňkami. Průměrná délka přežití se u nich zvýšila z 8 na 14 měsíců. Podle lékařů je největším trumfem této léčby fakt, že do těla nepřináší žádné agresivní chemikálie, pouze skrze herpes virus mobilizuje, posiluje a zpřesňuje vlastní obranyschopnost těla.

Přípravek zatím není možné používat v klinické léčbě, jeho slibné výsledky však přinesly další granty jeho autorům, díky kterým bude možné v jeho vývoji dále pokračovat, zejména optimalizovat jeho podávané množství tak, aby se zmírnily vedlejší účinky a došlo k dalšímu prodloužení života nemocných.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz