Včera v 16,19 SELČ vynesla raketa Falcon Heavy do kosmu z kosmodromu Canaveral sondu Psyche. Cílem její šestileté cesty je stejnojmenná planetka na vnějším okraji hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem..
Psyche se měla na svou cestu vydat už v loňském roce, ale chyby v letovém softwaru start odložily. Projekt se nakonec podařilo ufinancovat, ale tím utrpěly jiné projekty (např. VERITAS), každopádně, Psyche je již na cestě a operační středisko s ní udržuje kontakt.
Psyche objevil italský astronom Annibale de Gasparis 17. března 1852. Planetka má průměr zhruba 226 kilometrů, což ji řadí mezi jedny z větších planetek v hlavním pásu. Co činí Planetku Psyche opravdu unikátní, je její složení.
Je totiž tvořena zejména kovy, především niklem a železem, a zřejmě také křemičitany. To ji odlišuje od většiny ostatních planetek, které jsou převážně složeny z hornin a kovy v nich mají nižší zastoupení.
Psyche je podle jedné z hypotéz pozůstatkem planetisimály, tedy jakéhosi zárodku planety, což ji dělá výjimečnou. Planetka je pojmenována po řecké mytologické postavě Psyché, což byla manželka boha lásky Erosa.
Název byl vybrán, protože planeta byla považována za tajemnou a krásnou, stejně jako mytická Psyché.
Sonda k planetce doletí v červenci 2029 a poté by ji měla dva roky zkoumat. Pohání ji iontový motor a k dispozici má i solární panely. Vůbec poprvé bude typ iontového motoru zvaný Hallův motor použitý k pohonu meziplanetární sondy. Kromě něj sonda pro svou cestu využije i gravitace planety Mars.