Domů     Zajímavosti
Kdo nejvíce věří konspiračním teoriím? Podle vědců lidé hlásící se k extrémům
Martin Janda 15.10.2023

Lidé nikdy nepřistáli na Měsíci. Ale na druhou stranu si mocenská elita na Měsíci buduje tajné základny, kam se uchýlí, až na Zemi vypukne válka. Ano, byť si vyznavači konspiračních teorií mnohdy odporují, s klidem své bludy šíří hlavně na sociálních sítích dál..

Ba co víc, mnohdy je šíří s fanatismem blízkým náboženskému fundamentalismu. Kdo jim odmítá věřit, je ovce, která je ovládána mocnými hráči kdesi v temném zákulisí. Přičemž některé z konspiračních teorií mohou být velmi nebezpečné.

Například ta, která tvrdí, že očkování způsobuje smrt. Nebo ta, podle které vládnou světu Židé. Právě na jejím základě byl postaven nacistický holocaust a ještě před ním docházelo v Rusku k mnoha pogromům s desítkami mrtvých lidí.

Proč lidé věří nesmyslným konspiračním teoriím? Inu, svět je komplikovaná záležitost, a v těchto hypotézách mohou někteří jedinci najít víru, oporu a také výmluvu, proč se jim v životě nedaří. Kromě toho se šíření podobných myšlenek stalo součástí propagandy některých zemí, které nemají daleko k totalitarismu.

Vědci z Nizozemska se před časem zaměřili, jací jsou vlastně lidé, kteří konspirační teorie vyznávají.

Z hlediska vyznávaných politických názorů se ukázalo, že konspiračním teoriím nejvíce věří lidé, kteří se hlásí ke krajní pravici či krajní levici. Možná to zní zvláštně, ale jedna z politologických pouček říká, že oba extrémy mají víc společného, než se na první pohled může zdát.

„Lidé na pravém i levém okraji politického spektra mají sklon přilnout ke svému vidění světa natolik skálopevně, že pak politické ideje, k nimž se upínají, vnímají jako jediné řešení problémů společnosti,“ uvedl psycholog Jan-Willem van Prooijen.

Vědci pro svá data provedli celkem čtyři výzkumy, tři v Nizozemsku a jeden v USA. Lidé vyznávající názory kryjící se s okraji politického spektra více věřili na jednoduché recepty řešení společenských problémů. Tyto osoby rovněž tvrdily, že za pohybem světa stojí spiknutí mocných.

„Pro některé lidi je jednodušší věřit konspiracím, než akceptovat skutečnost, že svět je složitější a méně předvídatelný, než jsou ochotní si připustit,“ píší badatelé ve své studii.

Lidé vyznávající tyto teorie dokážou zpochybnit cokoliv, jen ne svou oblíbenou spikleneckou hypotézu. K faktům, které konspirační teorie snadno vyvrátí, bývají slepí.

O tom, jak hluboko pod kůži se podezíravé myšlení může dostat, by mohl vyprávět italský spisovatel Umberto Eco. Ten spiklenecké hypotézy ironizoval ve svém díle Foucaultovo kyvadlo. Řada čtenářů však knihu pochopila právě obráceně a hledala v ní důkazy o spiknutí…

reklama
Související články
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
Po stopách románových hrdinů Julese Vernea budete putovat na výstavě Cesta kolem světa za 80 dní v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Národní muzeum se vrací k dílu francouzského spisovatele, jehož hlavním motivem je bláznivá sázka anglického gentlemana vymyšlená v londýnském klubu při debatě nad novinami. Vrátíte se v čase o 150 let, navštívíte Egypt, Indii, Singapur, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz