Domů     Medicína
Nákaz masožravými bakteriemi v USA přibývá, co za tím stojí?
Zdroj: Pixabay

Za „masozřavé“ bývají označovány bakterie, které infikují otevřené rány a způsobí odumírání masa v jejich okolí. Když nedojde k co nejrychlejšímu potlačení infekce, může být nákaza těmito bakteriemi smrtelná. V poslední době však ve Spojených státech těchto nákaz přibývá..

Stav, který způsobují „masožravé“ bakterie, se nazývá nekrotizující fasciitida. Jde o závažnou infekci, při které odumírá tkáň v okolí rány, dochází k tvorbě vředů, puchýřů, změně barvy kůže a vytékání hnisu.

Bakterie však nepoškozují jen kůži, ale uvolňují rovněž toxiny, které ničí tkáň pod kůží, a to včetně svalů, nervů a cév. Když se dostanou do krevního oběhu, mohou snadno pronikat do dalších tkání i orgánů.

Pokud není nekrotizující fasciitida léčena, může být smrtelná, a to někdy i během pouhých 48 hodin.

Rizikové teplé pobřežní vody

Nejčastějším původcem fasciitidy je streptokok skupiny A, ovšem v září 2023 vydalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornění týkající se zvýšeného výskytu jiného původce, kterým je bakterie Vibrio vulnificus.

Jedná se o pohyblivou, tyčinkovitou bakterii, která se vyskytuje v ústích řek, pobřežních i braktických vodách. Poslední jmenované vznikají v oblastech, kde dochází k mísení oceánu se sladkou vodou.

Zdroj: Wiki Commons

Ve Spojených státech se ročně objeví jen asi 150 až 200 případů nákaz bakterií Vibrio vulnificus, ovšem každý pátý člověk této nákaze podlehne. Bakterie žijí především v teplé mořské vodě, k většině infekcí tak dochází v teplejších měsících, mezi květnem a říjnem.

Nakazit se lidé mohou přes otevřenou ránu nebo vřed, pokud plavou, rybaří nebo se brodí ve vodě, ve které se tyto bakterie vyskytují. Objevily se však i případy nákazy po konzumaci syrových či nedostatečně tepelně upravených mořských plodů ulovených v těchto vodách, zejména měkkýšů, jako jsou ústřice.

Klimatické změny zhoršují situaci

Vibrio vulnificus se vyskytuje v teplých pobřežních vodách po celém světě, ve Spojených státech zejména při jižním pobřeží Mexického zálivu. Ovšem rostoucí teplota oceánů v důsledku globálního oteplování vytváří nová vhodná působiště pro tuto bakterii.

Nedávno byl její výskyt zaznamenán i na východním pobřeží až po New York a Connecticut. Klimatické změny vedou také k častějším a silnějším hurikánům, které způsobují šíření této bakterie. Mezi roky 1988 až 2018 se počet infekcí ran bakterií Vibrio vulnificus v USA zvýšil osminásobně.

Celosvětově rovněž roste počet lidí, kteří jsou zranitelnější vůči nákaze „masožravou“ bakterií, jedná se například o jedince, kteří musí užívat léky potlačující imunitu, případně ty, kteří mají již existující onemocnění jater, HIV, cukrovku či rakovinu.

Léčba nákazy „masožravou“ bakterií je závodem s časem. K zastavení jejího postupu podávají lékaři antibiotika přímo do krevního oběhu. V mnoha případech je pak třeba odstranit postiženou tkáň, aby se infekce nemohla dále šířit.

To vede k amputacím končetin. Problémem je však rezistence této bakterie vůči některým antibiotikům. Proto je lepší se vodám, v nichž by se Vibrio vulnificus mohla vyskytovat, vyhnout.

Štítky:
..
Související články
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz