Domů     Zajímavosti
Pozadí internetového připojení

komerční sdělení

Co se skrývá za cenou, kterou platíme? Dotovat internet s cenou 99 korun bez DPH? Téma konference Kam kráčí digitální sítě Plzeň 2023.

Internet se stal nedílnou součástí našich životů a běžně jej vnímáme jako službu, kterou platíme podobně jako elektřinu či vodu. Nicméně, za tímto zdánlivě jednoduchým zážitkem prohlížení webových stránek a streamování videí se skrývá složitá infrastruktura a mnoho faktorů, které ovlivňují konečnou cenu, kterou platíme za naše internetové připojení.

Náklady, které má internetový poskytovatel (ISP – Internet Service Provider), se skládají z různých faktorů a mohou se lišit v závislosti na velikosti, lokalizaci a rozsahu poskytovaných služeb. Jaké jsou hlavní nákladové položky, se kterými ISP kalkulují?

Infrastruktura a technologie: ISP musí investovat do infrastruktury, jako jsou datová centra, směrovače, přepínače, optické kabely a další telekomunikační zařízení. Tyto prvky tvoří základní síťovou infrastrukturu, která umožňuje poskytování internetových služeb.

Připojení k internetovým uzlům: ISP musí uzavírat peeringové dohody a provozovat vlastní uzly na internetu. To zahrnuje náklady na připojení k internetovým výměníkům a datacentrům, aby byla zajištěna konektivita mezi různými sítěmi.

Odborný personál: ISP musí zaměstnávat odborníky na správu a údržbu sítě, bezpečnostní experty, zákaznickou podporu a další personál nutný k provozu a rozvoji služeb.

Regulace a licencování: Mnoho zemí vyžaduje, aby ISP splňovali určité regulace a normy. To může zahrnovat náklady na licencování, dodržování zákazů a zabezpečení sítě.

Marketing a zákaznický servis: ISP musí také investovat do marketingu a zákaznického servisu k získání nových zákazníků a udržení stávajících.

Bezpečnostní opatření: Ochrana sítě proti hrozbám jako DDoS útoky, malware a hacking je pro ISP zásadní. To zahrnuje investice do bezpečnostního hardwaru a softwaru.

Energetické a provozní náklady: Infrastruktura ISP vyžaduje elektrický proud a klimatizaci pro chlazení serverových místností a další provozní náklady, záložní agregáty.

Investice: ISP často provádějí kapitálové investice do rozšíření a modernizace své sítě, což zahrnuje nákup nového hardwaru a technologií.

Široký záběr nákladů se musí promítnout do koncové ceny internetu pro koncové klienty. Je správné dotovat internet s cenou 99 korun bez DPH?  Jsou to penetrační ceny nebo predátorské ceny?

Jakým způsobem se můžeme bránit proti chování kapitálově vybaveného konkurenta, který přijde do mé lokality, a začne poskytovat službu zjevně pod nákladovou cenou? Jedno z témat, které hýbe telekomunikačním trhem probereme na konferenci Kam kráčí digitální sítě Plzeň, která se koná 21. září v Parkhotelu.

Jak se bránit konkurenci, která využívá finanční polštář z jiného trhu a rozhodla se použít praktiku predátorské cenotvorby? I podle metodiky nákladové ceny Českého telekomunikačního úřadu není dost dobře možné poskytovat beze ztráty služby pevného připojení k internetu za 120 korun měsíčně včetně DPH. Jak je tedy možné, že se zejména v sídlištních lokalitách takové nabídky objevují?

Společně s odborníky na soutěžní právo představíme nutné předpoklady pro podání podnětu Úřadu pro hospodářskou soutěž. Na konferenci představíme podání podnětu na Úřad pro hospodářskou soutěž k prošetření užití predatorních cen.

V představení se dozvíme, jaké jsou možnosti obrany menších podnikatelů proti snaze vytlačit je z trhu. Dozvíte se, jaká data máte sbírat pro doložení vlivu predatorní nabídky na vaše podnikání. Jaká je vůbec šance obrany v právním prostředí České republiky, předchozí rozhodnutí soudů v podobných případech a rozhodovací praxe ÚHOSu.

Zajímavý bude jistě i názor Českého telekomunikačního úřadu, kterého cílem je rozvoj plně optické infrastruktury. Z reakcí od ISP vnímáme ohroženou ochotu investovat do optických sítí v místech, kde predátor využívá podnákladové ceny.

Úřad představil metodiku pro výpočet nákladové ceny, která dokládá nemožnost dlouhodobé koexistence vedle predátora.

Tržní chování s dlouhodobým zmrazením marží pod nákladovou cenu rozšiřuje digitální propast mezi většími sídly a venkovskými oblastmi. Přijďte na Kam kráčí digitální sítě do Plzně.

Registrace na www.isp-konference.cz

Související články
Zajímavosti 26.12.2024
Zvažujete přestat kouřit – ať už delší dobu, nebo v posledních dnech jako součást lepšího startu do nového roku? Možná jsou to právě další, méně známé důvody, co by vám mohlo pomoci se pevně rozhodnout. Pokud si při přemýšlení o odvykání říkáte, že už máte stejně příliš “odkouřeno”, aby mělo skoncování s cigaretami pro vás […]
Medicína Zajímavosti 24.12.2024
Lidská kůže a sliznice hrají zásadní roli v ochraně těla před nepřátelským prostředím okolního světa, mechanickým poškozením, ale i průnikem bakterií a virů. Nejinak je tomu i u ostatních zvířecích druhů. Kůže proto získala řadu unikátních vlastností, které ji umožňují plnit tuto ochrannou funkci. Jedná se také o největší orgán v lidském těle, a tak […]
Historie Zajímavosti 24.12.2024
Sociálními sítěmi, především na Tik Toku se šíří trend, který velebí roli tradiční manželky, která se stará o domácnost, děti a manžela, vaření a uklízení ji dokonale naplňují a ještě přitom perfektně vypadá. Fenomén vyvolává obdiv milionů sledujících, stejně jako kritiku. Dorazí i k nám? V 50. letech 20. století vládl v rodinách, zejména ve […]
Historie Zajímavosti 23.12.2024
„Historie ke mně bude laskavá, protože ji mám v úmyslu psát,“ prohlásil se svým pověstným úšklebkem… A měl pravdu. Roku 2002 předstihl Shakespeara, Darwina i Newtona, když byl britským lidem označen „největším Angličanem všech dob“. Jaký ale nejdůležitější muž koruny vlastně byl? Bezpochyby skvělý řečník i stratég… Ale také hulvát, opilec, hazardér a rasista. Málokterý […]
Historie Zajímavosti 22.12.2024
Komplex menhirů Stonehenge v jižní Anglii, byť svého druhu zdaleka není jediný, nepřestává fascinovat jak vědce, tak širokou veřejnost. Zejména jeho účel zůstává tak trochu záhadou. Odhalení původu oltářního kamene, který pochází až ze Skotska, možná do této záhady přináší nové světlo. Astronomická observatoř, nekropolis, sluneční kult, léčebné místo, symbol moci a prestiže, to je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz