Domů     Medicína
Máme regeneraci našeho softwaru na dosah?
Zdroj: Freepik

Opravit poškozený mozek představuje největší medicínskou výzvu posledních dekád. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu však nedávno učinili první krůček k velké revoluci…

Skupina neurologů vedená Markem Tuszynskim totiž během svého výzkumu dospěla k závěru, že jakmile se mozkové buňky poškodí, vrací se zpět do embryonálního stavu.

Díky tomu však získávají schopnost znovu rozvíjet nová spojení, která ovšem za správných podmínek mohou přispět k rozvoji ztracených mozkových funkcí. „Ještě před 20 lety jsme považovali dospělý mozek za statický, plně rozvinutý a vlastně neměnný,“ reagoval na zjištění americký odborník.

Novým směrem…

„Pomocí neuvěřitelných nástrojů moderní neurovědy, molekulární genetiky, virologie a masivní výpočetní síly jsme poprvé dokázali identifikovat, jak se celá sada genů v mozkové buňce dospělých obnovuje, aby tak mozek regenerovala.

To nám dává základní vhled do toho, jak se dokáže mozek uzdravovat,“ dodal neurolog.

Byla to zejména práce profesora Freda Cage ze Salkova ústavu pro biologická studia v Kalifornii, která odbornému týmu vytyčila směr. Ukázala totiž, že nové mozkové buňky neustále vznikají v hipokampu i v tzv. subventrikulární zóně – a to po celý život.

…vstříc poznání

Tuszynskiho tým ale profesorův koncept posléze radikalizoval. Schopnost mozku opravit se anebo obnovovat totiž podle něj není omezená pouze na výše zmíněné oblasti. Jakmile se poškodí mozková buňka v dospělé mozkové kůře, vrátí se do méně zralého stavu. Ačkoli to na první dobrou nezní příliš přívětivě, je tomu přesně naopak.

I v tomto stadiu je totiž schopna znovu pěstovat axony, neboli výběžky nervových buněk s jejichž pomocí si neurony předávají informace. „Podle mého názoru je to nejdůležitější výsledek studie a pro mě je přímo šokující,“ popsal Tuszynski.

Pátrání pokračuje

Aby se však mohl mozek tímto způsobem uzdravit, je třeba mu zajistit vhodné prostředí. A právě to má být předmětem dalšího výzkumu. Vědci proto začali prostřednictvím myší a potkanů zkoumat, jak při poranění míchy takových podmínek v těle dosáhnout.

Pokud by se je totiž podařilo pochopit a následně popsat, s největší pravděpodobností by došlo k otevření dveří vedoucích k regeneraci nervových buněk i u lidí – a to nejen při onemocněních mozku ale i při léčbě poškozené míchy.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz