Domů     Medicína
Podrážděná střeva: Z jídla či ze stresu?
Zdroj: Shutterstock

Tvrdším medicínským oříškem bývá dráždivý tračník (IBS). Diagnostikovat ho totiž jen na základě popsaných příznaků, je pro lékaře prakticky nemožné. Příznaky kopírují nejen Crohnovu chorobou a ulcerózní kolitidu, ale také rakovinu tlustého střeva a celiakii..

Jídlo jako nepřítel

V tomto případě je na vině nepravidelná pohyblivost celého zažívacího systému, což znamená, že potrava putuje trávicím traktem příliš rychle nebo příliš pomalu. V důsledku „pokrouceného“ mechanismu trpí pacienti silnými průjmy anebo naopak zácpou, která může trvat klidně i týden, v horším případě i déle.

Již tak nepříjemnou situaci navíc komplikují záchvatovité, křečovité bolesti břicha, nejčastěji lokalizované v podbřišku. A viník? Obyčejné jídlo. Většinu pacientů totiž nepříjemný křečovitý záchvat postihne právě po jídle, což posléze může vyústit v obavu konzumace jakéhokoli jídla na veřejnosti.

Druhou skupinu nemocných sužuje nebolestivý, akutní průjem ihned po probuzení. Mnohdy se ale nutnost si odskočit objeví během jídla anebo bezprostředně po něm.

Chyba na „lince“

Jen v průmyslových zemích trpí tímto onemocněním v menší či větší míře 20 % populace. „Osobní zkušenost s touto poruchou má zhruba necelá třetina populace, přičemž ženy postihuje cca třikrát častěji než muže.

Přes poměrně vysoký výskyt jsou však příčiny vzniku stále nejasné a diagnostika velmi obtížná. Syndrom dráždivého tračníku není životu nebezpečný, ale umí ho značně znepříjemnit,“ uvedla praktická lékařka MUDr. Kateřina Kučerová.

S největší pravděpodobností jde o narušenou koordinaci mozek–střevo. Jistou roli může sehrát také v minulosti prodělaný střevní zánět, porucha střevní mikroflóry nebo četné užívání antibiotik.

Malá opora

Na rozdíl od ostatních střevních onemocnění je v tomto případě léčba poměrně komplikovanou záležitostí. V současnosti totiž neexistuje lék, který by nemocného nepříjemných stavů zbavil jednou pro vždy.

Pozornost je proto směřována k léčbě podpůrné, jejímž úkolem je přispět k dlouhodobé psychické i fyzické pohodě pacienta – ať už jde o antidepresiva, opioidy nebo spasmolytika. Své místo na „výsluní“ si ale získala i terapie kombinovanými probiotiky – především nepatogenním kmenem kvasinky Saccharomyces boulardii. Ocení je zejména ti, kteří bojují s úpornými průjmy.

Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz