Domů     Medicína
Nostalgie: Dobrý sluha, špatný pán
Zdroj: PIxabay

Návštěvnost remaků filmových trháků z minulosti trhá rekordy, koncertní šňůry devadesátkových kapel jsou beznadějně vyprodané. Důvod? Touha po „starých dobrých časech“. Nostalgie je něco, po čem touží náš mozek a podle nedávných výzkumů bychom mu ji měli dopřát..

Vzpomínky na minulost nám navozují příjemné pocity. Podle Krystine Batchová, profesorky psychologie na LeMoyne College v New Yorku, která se výzkumem nostalgie zabývá dlouhodobě, to však není všechno: „Konzumace nostalgických médií všech typů nám dává možnost přemýšlet o tom, kdo jsme, a pomáhá nám pochopit smysl našeho života.“ Profesorka dokonce vyvinula nástroj zvaný Nostalgia Inventory, pomocí kterého lze vyhodnotit, jak je daný jedinec náchylný k nostalgii.

Ziyan Yang, profesor na Psychologickém institutu Čínské akademie věd, vysvětluje, že když se lidé oddávají nostalgii, zažívají u toho pocity vřelosti, náklonnosti a sounáležitosti. Jde podle něj o jakési mentální cestování časem, snadno navoditelné hudbou či filmy, které může být uklidňující zvláště v těžkých časech, a to osobních i těch globálních.

S tím souhlasí i Krystine Batchová, když říká: „Známá média z naší minulosti nám přinášejí emocionální útěchu, ale také splňují naši kognitivní potřebu: povzbuzují víru, že se věci zlepší, protože v minulosti byly v pořádku.“.

Útěk k nostalgii

Příkladem může být pandemie covidu, během které došlo k významnému nárůstu nostalgického chování. Lidé se v době nejistoty a strachu ve větší míře uchylovali k filmům či hudbě z minulosti. Podle Krystine Batchová to však nebylo jen proto, aby se cítili příjemněji, nostalgie jim podle psycholožky pomáhala rovněž vyrovnat se s nastalou situací.

„Nostalgie je jedním ze způsobů, jak se vyrovnat s věcmi, jako je sociální izolace a osamělost, zároveň nám však připomíná, kým jsme byli, čímž nám pomáhá s kontinuitou naší identity,“ vysvětluje Batchová.

Také lidem navozuje pocit, že mají alespoň něco pod kontrolou. I když vnější okolnosti ovlivnit nijak nemohou, díky nostalgii mají kontrolu nad svým vlastním osobním rozvojem. Ta jim zároveň připomíná sociální spojení s lidmi, kteří vyrůstali v tomtéž a mají stejné vzpomínky.

Velké množství nostalgických vzpomínek pak má každý člověk z dětství, tedy z doby, kdy byl milován proto, jaký byl. Podle psychologů má nostalgie rovněž významný vliv na mozek.

Zdroj: Pixabay

Výzkum prokázal, že oddávání se nostalgii může zvýšit pocit pohody i kreativitu jedince, a dokonce způsobit, že člověk bude působit mladistvějším dojmem, bude optimističtější, energičtější a odhodlanější riskovat a jít si za svými sny.

Podle profesora Yanga může nostalgie dokonce snižovat vnímání bolesti a zlepšovat schopnost detekce hrozeb. Yang také zjistil, že mozkové oblasti, aktivní během nostalgických zážitků, jsou ty spojené se sebereflexí, autobiografickou pamětí, emoční regulací a zpracováním odměn.

Nostalgie reguluje naši mozkovou aktivitu v těchto oblastech, a působí tak jako nárazník proti různým psychickým a fyzickým hrozbám.

Růžové brýle nostalgie

Nostalgické vzpomínky však nemusí být vždy jen příjemné a pozitivní, některé mohou vyvolávat i smutek. Profesor Yang k tomu podotýká: „Ale i ty špatné vzpomínky, které se nám vybaví, se zdají být pozitivnější, protože je vidíme přes růžový filtr.“ Pamatujeme si totiž romantizovanou verzi naší minulosti.

Podle doktorky Batchové slouží idealizované vzpomínky evolučnímu účelu. „Je to funkce přežití druhů, kterou můžeme překrýt špatné části minulosti,“ říká k tomu. A s úsměvem dodává: „Kdyby si lidé měli pamatovat věci věrně originálu, většina žen by nikdy nechtěla mít více než jedno dítě.“.

Je však třeba se vyvarovat přílišné nostalgii. Jako dočasný únik poskytuje potřebnou úlevu, která člověka podpoří v těžkých časech. Přílišná nostalgie se však může stát zatěžující, jedinec pak uvízne v přemítání o minulosti.

Ale obecně je nostalgie zdravou, dokonce životně důležitou součástí lidské zkušenosti. Ve svém jádru nás nostalgie přivádí zpět k našemu autentickému já a připomíná nám, kým jsme vždy měli být.

Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz