Domů     Medicína
Dlouhodobé následky covidu přetrvávají i dva roky po nakažení
Zdroj: Pixabay

Koncem roku 2020 a zejména potom ve druhé polovině roku 2021 začali vědci podrobně zkoumat možné trvalé následky po prodělání onemocnění covid. Publikované studie ukazovaly, že covid zanechává trvalé změny na plicích, srdci a oběhové soustavě i imunitním systému. Stále však chybělo dlouhodobé hodnocení.

V dubnu 2023 proto vědci z univerzity ve švýcarském Curychu publikovali rozsáhlou studii provedenou na více než 1700 dospělých lidech, ve které se opět zaměřili na dlouhodobé následky po prodělání covidu.

U některých respondentů přitom od prodělání infekce už uběhly více než dva roky a část jich onemocnění prodělala i opakovaně. Mezi sledované parametry, jejichž zhoršení hlásí lidé zotavující se z covidu, patří změna chuti a čichových vjemů, zvýšená únava, zadýchávání se, problémy se soustředěním a pamětí.

Následky i po dvou letech

Výsledky studie ukazují, že 18 % pacientů se po prodělání onemocnění covid plně nezotavilo ani během dvou let od nákazy. Jedná se o vyšší procento, než předpokládaly dřívější studie, které naznačovaly, že zotavení by mělo probíhat rychleji.

Pracovaly ale s daty za kratší časový úsek. Informace shromážděné švýcarskými vědci ukazují, že rychlost zotavování z dlouhodobých následků covidu se mezi 6 a 24 měsícem od nákazy snižuje. To vysvětluje, proč se reálná data liší od předchozích modelových situací.

Celá řada vědců se rovněž zaměřila na hledání důvodů, proč covid způsobuje dlouhodobé zhoršení některých funkcí lidského těla. Jejich lepší pochopení by následně mělo umožnit cílenou léčbu a zrychlit tak rekonvalescenci a minimalizovat trvalé následky.

Doktoři Nath a Iwasaki a doktorka Monjeová z americké Stanfordské univerzity se zaměřili na neurologické problémy způsobené covidem. Doktor Nath k tomu říká: „Covid vyvolal rozsáhlou krizi veřejného zdraví.“ Řešení dlouhodobých následků covidu zdravotní systém značně zatěžuje především s ohledem na velké množství pacientů, kteří jej prodělali.

I když se s dlouhodobými následky potýká jen menší část z nich, stále se jedná o miliony lidí na celém světě.

Covid působí na mozek jako rakovina

Doktoři sledovali na mozku pacientů potýkajících se s onemocněním covid podobné změny jako v případě postižení kognitivních mozkových funkcí v důsledku rakoviny (Cancer-related cognitive impairment, neboli CRCI).

Změny byly patrné zejména v bílé kůře mozkové a vyvolaly je i malé virové dávky, které jinak měly za následek jen mírný průběh onemocnění covid. Symptomy CRCI se potom shodují s problémy hlášenými pacienty po prodělání covidu.

Jedná se zejména o problémy se soustředěním, schopností učit se a zapamatovat si nové informace. Pacienti si připadají „zabrždění“.

Zdroj: Pixabay

Nedochází přitom ke ztrátě informací z dlouhodobé paměti. Problémy obvykle odezní samy během 6 týdnů až tří měsíců. To dává naději na úplné zotavení i lidem potýkajícím se s následky covidu delší dobu. Pro některé ze symptomů dlouhodobého covidu se však obtížně hledají paralely se známým onemocněním.

Jedná se například o časté zadýchávání. Studie provedená americkými pneumology ukazuje výrazné omezení aerobní kapacity plic. Nejedná se přitom o fyzické omezení kapacity plic nebo zjizvení jejich tkáně, ale o sníženo schopnost transportu kyslíku do krve.

Přiměřené cvičení zrychlí zotavení

Stejně tak se u pacientů po prodělání covidu snížila efektivita ventilace plic. Tedy kolik vzduchu se jim povede vyměnit na jeden nádech a výdech. Tato omezení funkce plic se potom v běžném životě projeví jako častější zadýchávání se při fyzické námaze a mohou způsobit až malátnost z důvodu nedostatečného zásobování mozku kyslíkem.

I tyto symptomy se však podle provedených studií normalizují. Dobu, po kterou se pacienti potýkali s těmito následky, přitom zkracuje přiměřené cvičení. Jako nejvhodnější se ukázaly pravidelné procházky svižnou chůzí po rovině na čerstvém vzduchu.

Štítky:
Související články
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz