Domů     Medicína
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
Zdroj: Pixabay

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů malých dětí. Zdravé dítě do jednoho roku zemře ve spánku, a to bez zjevné vnější či vnitřní příčiny. Nyní se však vědcům přeci jen podařilo najít u postižených dětí anomálii, která je činí k náhlému úmrtí náchylnějšími..

SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, z anglického sudden infant death syndrome, podlehne v Česku 22 dětí ročně, tj. 8 % ze všech dětí, které zemřou do jednoho roku věku. Maximum výskytu je mezi 2. a 4. měsícem věku, přičemž 95 % z nich na něj zemře do šestého měsíce věku.

Častěji tento syndrom postihuje chlapce. Dosud zdravý novorozenec (starší jednoho měsíce) či kojenec je nalezen vleže bez známek života, přičemž příčinu jeho úmrtí neobjasní ani pitva.

Prevence SIDS

Ve Spojených státech se jedná o nejčastější příčinu úmrtí kojenců, ročně tam SIDS podlehne 103 ze 100 tisíc živě narozených dětí. Bohužel proti němu neexistuje žádná účinná ochrana, jen doporučení, díky jejichž dodržování se pravděpodobnost výskytu syndromu náhlého úmrtí kojence sníží.

Mezi preventivní opatření patří nekuřácké prostředí v domácnosti. Dítě má spát na zádech, ideálně ve spacím pytli, který si nemůže přetáhnout přes hlavu. Postýlka dítěte má být do jeho jednoho roku věku umístěna v ložnici rodičů.

Ideální teplota v místnosti je 18 °C. Jako prevence působí i kojení dítěte do 6 měsíců věku a používání dudlíku do roku věku.

V čele rozsáhlého výzkumu, provedeného na tkáních 70 kojenců, kteří zemřeli na SIDS v San Diegu mezi roky 2004 až 2011, stála Robin Haynesová, působící na Oddělení patologie Bostonské dětské nemocnice a Harvardské lékařské školy.

Tým vědců tyto tkáně, uložené na tamním Úřadě soudního lékařství, podrobil rozsáhlé analýze, hledal v nich jakékoliv abnormality. A skutečně se jim je podařilo najít, v serotonergním systému těchto malých dětí.

Zdroj: Pixabay

Abnormalita v serotoninovém receptoru

Odborníci zjistili, že serotoninový receptor 2A/C byl u dětí, které zemřely na syndrom náhlého úmrtí, odlišný od toho, kterým disponují ostatní děti. Starší studie, které se tímto receptorem zabývaly u hlodavců, mu přisuzují podíl na procesu probouzení se a na udržování stabilní hladiny kyslíku v mozku během spánku.

Jeho odlišnost tak s velkou pravděpodobností přispívá k tomu, že děti, které ji mají, jsou náchylnější k úmrtí ve spánku.

Vědci však dodávají, že k úmrtí na SIDS dochází většinou při souběhu tří rizikových faktorů. Jedním z nich je věk do jednoho roku, tedy období kritického kardiorespiračního vývoje. Dalším faktorem je vnější stresor, například poloha při spánku obličejem dolů, případně sdílení postele s rodičem.

A třetím je již zmíněná abnormalita serotoninového receptoru 2A/C, která dítě činí náchylnějším k problémům s dýcháním během spánku.

Robin Haynesová k tomu říká: „Našli jsme sice abnormality v serotoninovém receptoru 2A/C u SIDS, vztah mezi těmito abnormalitami a příčinou smrti ale zůstává neznámý.“ Ačkoliv se vědcům podařilo identifikovat odlišnost vyskytující se u dětí, které zemřely na SIDS, neumožňuje jim to zatím žádný pokrok v diagnostice, vedoucí k jasné identifikaci dětí, které tuto abnormalitu v serotonergním systému mají.

Vědkyně proto radí: „Kriticky důležitým tak i nadále zůstává dodržování zásad bezpečného spánku.“.

Související články
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz