Domů     Příroda
Překvapivá lovecká strategie kladivounů
Zdroj: Wiki Commons

Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu..

Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 kg vážící žraloci, vyskytující se v mírných teplých a tropických mořích po celém světě. Často se přibližují i k pobřeží a mohou vplouvat i do zátok či ústí řek.

Dožívat se mohou až 35 let, ovšem především jejich mláďata se stávají oběťmi jiných predátorů. Jejich potravu tvoří především různé druhy ryb, hlavonožců a korýšů, stejně jako menší druhy žraloků a rejnoků.

Kladivouni umí zadržet dech

Nyní vědci přišli s překvapivým objevem, týkajícím se jejich lovecké strategie. Výzkum, který vedl Mark Royer, biolog specializující se na žraloky z Havajské univerzity, odhalil, že jsou kladivouni bronzoví schopni zadržovat dech, když se noří hluboko do mrazivých vod, aby tam chytili například chobotnici.

Royer k tomu říká: „Tento druh chování nebyl nikdy pozorován u žádného druhu do hloubky se potápějících ryb.“.

Za normálních okolností spoléhají kladivouni na pohyb vpřed, což tlačí vodu přes jejich žábra, díky čemuž z ní mohou extrahovat kyslík potřebný k dýchání. Ovšem při ponoru do hloubky by chladnější voda mohla ovlivnit jejich metabolismu, srdeční funkci a zrak, což by snížilo jejich loveckou zdatnost.

A tak si vyvinuli jinou taktiku, zavřením žáber i tlamy a zadržením dechu mohou ovlivnit své vystavení studené vodě.

Udržení tělesného tepla setrvačností

Na rozdíl od tuňáků obecných či žraloků mako, kteří mají specializovanou anatomii, která jim umožňuje uchovat si tělesné teplo i ve studených vodách, kladivouni bronzoví tuto výhodu nemají. Tělesné teplo si tak uchovávají díky tepelné setrvačnosti.

Tým Marka Royera umístil na těla šesti žraločích samců drobné sondy, se kterými tito absolvovali během několika týdnů více než sto ponorů kolem Havaje.

Zdroj: Wiki Commons

Sondy odhalily, že si kladivouni dokázali udržet svoji tělesnou teplotu, jakou mají při pohybu v povrchových vodách teplých 27 °C, i při ponoru do hloubky kolem 760 metrů, kde se teplota vody pohybuje jen kolem 5 °C. Klesla až v polovině cesty zpět k povrchu, kdy kladivouni opět otevřeli žábra, aby se nadechli.

Aby to potvrdili, mají vědci v plánu při příštím zkoumání připevnit kamery na prsní ploutve těchto kladivounů, aby mohli pozorovat otevírání a zavírání jejich žáber při ponoru.

Pokud kladivouni dokáží zadržet dech při hledání potravy v hloubce, možná se dokáží vyrovnat i s nízkým obsahem kyslíku ve vodách lépe, než si vědci mysleli. To jim dává naději na přežití v dnešním rychle se měnícím světě.

Údajně byli spatřeni v Kalifornském zálivu, jehož vody mají nízký obsah kyslíku. Nicméně, Marianne Porter, bioložka, která se zabývá studiem pohybů žraloků na Florida Atlantic University, a do studie nebyla zapojená, tomu podotýká:

„Je pravda, že tato zvířata mohou krátkodobě přežít v oblastech s nízkým obsahem kyslíku, ale pravděpodobně to není dlouhodobě udržitelné.“ A dodává: „Zajímalo by mě, co nastane, až se to stane jejich trvalou realitou.“.

Štítky:
Související články
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz