Ne každá hvězda musí nutně zářit tak, jako naše Slunce. Zatímco pohled do něj je pro člověka oslepující, na hvězdu nazvanou 2MASS J23062928-0502285 by pozorovatel mohl hledět naprosto bez obav o svůj zrak.
A tak by mu nemohlo utéct, že kolem této hvězdy se dějí zajímavé věci….
Zmíněná hvězda, pojmenovaná také Trappist 1, není o moc větší než Jupiter. Je vzdálená pouhých 40 světelných let. Teplota se na jejím povrchu pohybuje kolem 2 200 °C, je tedy mnohem chladnější než Slunce.
Kolem ní poletuje hned sedm planet, z čehož tři jsou v obyvatelné zóně, kde se za jistých okolností může udržet voda v kapalném stavu. Všech sedm planet, které jsou velice blízko u sebe, přitom obíhá kolem své mateřské hvězdy blíže než Merkur okolo našeho Slunce.
Možnost, že by z té nejvnitřnější z nich, mohl mávat Alf, nebo na ní v horším případě číhat Vetřelec, však bere za své. Podle zjištění Webbova teleskopu planetě buď zcela schází atmosféra nebo je sotva měřitelná, což znamená, že existence kapalné vody na jejím povrchu je prakticky nemožná, a že na její povrch dopadá smrtící kosmické záření.
Ono se to tak trochu dalo předpokládat. Planeta je bombardována hvězdným zářením – dostává jej čtyřikrát více než Země od Slunce – a je možné, že právě to je důvodem, proč nemá žádnou atmosféru. Na straně planety, která je neustále přivrácena ke své hvězdě, dosahují teploty 450 stupňů Fahrenheita (230 stupňů Celsia). Planeta má totiž vázanou rotaci.
Vědci se nevzdávají naděje, že by mohli nalézt atmosféru u zbývajících planet v systému. Už nyní se plánují jejich pozorování s pomocí Webbova teleskopu.