Domů     Vesmír
Vražedná minulost planety Jupiter
Martin Janda 25.2.2023

Dnes je Jupiter hodný strejda, který svou gravitací do značné míry chrání vnitřek Sluneční soustavy před kometami a planetkami. Kdoví, možná tím chce odčinit strašný čin, kterého se kdysi dávno dopustil. Jupiterova minulost se totiž zdá být dosti temná….

Naše Sluneční soustava nevypadala vždy jako v současnosti. Pořadí planet od Slunce mohlo být jiné, stejně tak jako jejich vzdálenost a počet. Místa však bylo málo, protoplanetárního materiálu množství omezené, gravitační vlivy silné, a tak docházelo k dramatickým událostem. Jednu z nich bychom dnes mohli nazvat planetární sestrovraždou.

Mezinárodní tým astronomů došel k závěru, že v raných fázích své existence Jupiter spolkl jinou planetu. A ne ledajakou, nešťastné těleso, které navždy zmizelo v Jupiterových útrobách, bylo desetkrát větší než Země.

Podle vědců z Curyšské a Bernské univerzity může právě taková hostina být příčinou narušeného a zředěného jádra Jupiteru.

O tom, že jádro Jupiteru je poněkud zvláštní, víme díky práci sondy Juno. Ta zkoumá největší planetu Sluneční soustavy od roku 2016. Ta nejen že posílá na Zemi úchvatné fotografie, ale přináší i řadu cenných a dříve netušených informací.

Dřívější měření naznačovala, že jádro Jupiteru je tvořeno ledem a různými horninami, odvážnější hypotézy hovořily o tom, že se v něm nachází pod obrovským tlakem vzniklý diamant. Nyní se ukazuje, že v jádře jsou přítomny i nejlehčí prvky vodík a helium. Navíc mezi jádrem a dalšími vrstvami neexistuje jasná hranice.

Tento zvláštní stav má podle badatelů, kteří nový výzkum provedli, původ v kataklyzmatické události, která se odehrála před miliardami let. Simulace naznačily, že rychle rostoucí plynný obr narušil dráhy jiných protoplanet a se čtyřicetiprocentní pravděpodobností jednu z nich pohltil.

Trojrozměrné modely navíc prokázaly, že srážka s protoplanetou by Jupiterovo jádro proměnila právě do podoby, jakou má nyní.

Jupiter totiž ve svých dětských letech měl jádro kompaktní, jak se na správnou planetu sluší. Jenže kolize s jiným tělesem jádro roztříštila a zanechala v něm stopu v podobě lehkých prvků. Jupiter toto své dávné tajemství dlouho skrýval a až nyní vychází na povrch.

Sonda Juno, která bude v provozu přinejmenším do roku 2025, má ve svém programu další výzkum Jupiterova jádra a mohla by do dávných událostí vnést ještě víc světla.

Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz