Domů     Objevy
Kolik citronů rozsvítí LED diodku? Oslavte Mezinárodní den baterií domácími pokusy
Jan Zelenka 17.2.2023
Foto: Wikipedia/Zátonyi Sándor

Baterie a akumulátory jsou dnes nepostradatelnými pomocníky v našich životech. Jejich prospěšnou službu lidstvu připomíná mimo jiné i Mezinárodní den baterií, který každoročně připadá na zítra, 18. února.

Oslavte s „baterkami“ jejich den stylově a zkuste si doma vyrobit vlastní baterii, konkrétně galvanický článek. .

Stačí vám k tomu citron nebo brambora a pár kovových předmětů. A jestlipak si tipnete, kolik citronů museli vědci zapojit, aby z nich získali rekordní napětí 2 307 V?

Citrusová šťáva nebo kokosová voda jsou skvělý přírodní elektrolyt

Takzvaný galvanický článek, jímž byla i ona slavná žabí stehýnka, funguje na principu přeměny chemické energie. Děje se tak pomocí dvou elektrod a vodivého roztoku, tedy elektrolytu. „Elektrolytem přitom mohou být i úplně obyčejné tekutiny – třeba šťáva v ovoci, zelenině či bramborách a také kokosová voda.

Ta je dokonce jedním z nejlepších přírodních elektrolytů,“ říká Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz.

foto: Shutterstock

Jak na „ovocnou baterii“?

Právě ovoce, ideálně citrusové, a rovněž brambory jsou jedněmi z nejčastějších „ingrediencí“ pokusných domácích baterií

Stačí rozkrojit třeba citron nebo pomeranč, do naříznuté dužniny zastrčit předměty z mědi a niklu nebo mědi a železa tak, aby se nedotýkaly. Napětí mezi nimi změříte voltmetrem, případně můžete zkusit připojit červenou LED diodku a uvidíte, jestli se rozsvítí.

„Z kovových předmětů se dobře hodí měděný drátek, hliníkový příbor nebo železný hřebík. Použít je možné i desetikorunu, která má měděný povrch, a pětikorunu s povrchem niklovým. Kovové předměty je potřeba pěkně očistit a odmastit například lihem.

Podle toho, jaké kovy použijete, poroste napětí. Kombinace zinku a mědi vydá více než měď s železem. Napětí pak lze zvyšovat sériovým spojením jednotlivých ovocných baterií,“ popisuje Radim Tlapák.

Foto: Wikipedia/ChristianSW

Rekordní napětí ze skoro 3 tisíc citronů

A kolik je asi tak možné z těchto ovocných baterií vymáčknout elektřiny? V říjnu 2021 činil rekord co do napětí vygenerovaného z ovocné baterie 2 307,8 voltu, což odpovídá napětí ze zhruba 1 538 AA baterií.

Tento rekord pokořili vědci z britské organizace The Royal Society of Chemistry a použili při tom 2 923 citronů zapojených do série.

Vlastních rekordů se pak dočkaly i baterie vyrobené z brambor. V říjnu 2020 se v Dánsku podařilo z brambor „vymáčknout“ napětí 1 950 voltů a v prosinci 2022 pak další rekord, tentokrát v elektrickém výkonu, přidali Američané. Ti z celkem 8,5 tisíce brambor dosáhli napětí 11,43 wattu.

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Objevy Zajímavosti 14.5.2025
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění.   V jeskyni Għar il-Latnija na severu ostrova byly totiž objeveny důkazy, že Malta hostila lidské obyvatele už před více než 8500 lety – a to […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Objevy Vesmír 5.5.2025
V nejvzdálenější známé galaxii našli vědci kyslík. Jak? Kdy? Kde? A co to znamená pro naše chápání zrodu vesmíru? Jak hluboko do minulosti vesmíru se dá nahlédnout? Díky galaxii JADES-GS-z14-0 teď víme, že až ke hvězdám, které zářily před více než 13 miliardami let. Tato galaxie, objevená v roce 2023, je rekordmankou ve své kategorii […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz