Domů     Medicína
Endometrióza: Silně bolestivé tabu…
Zdroj: Pixabay

Bolesti v podbřišku postihnou jednou za měsíc téměř každou ženu. Povětšinou jsou jejich původcem menstruační obtíže, nebo hormonální nerovnováha. Při dlouhodobých a intenzivních problémech však může být na vině onemocnění, o kterém se příliš nemluví….

Řeč je o endometrióze, která v různé míře sužuje až 10 % žen na celém světě. Přestože je dnes odborníky považována za civilizační onemocnění, mezi pacientkami patří stále k medicínským tabu. Mnohé z nich totiž své problémy bagatelizuje anebo se stydí toto téma v ordinaci otevřít.

Nevhodný cyklus

Typickým projevem onemocnění je růst endometria mimo dutinu děložní, čímž vznikají bolestivá ložiska. Postihnout může jakýkoli orgán, vyjma sleziny a srdce, přičemž nejčastěji je zaznamenávána v oblasti pánevní.

Buňky, které jsou velice podobné buňkám na děložní sliznici, se při endometrióze rozrostou i jinde v těle. Následně se začínají chovat jako jejich kolegyně – rostou společně s hormony a odlučují se v době menstruace.

Na podobné chování je však tělesně uzpůsobena pouze děloha. Mimo „vyznačenou oblast“ dochází k rozvoji chronického aseptického zánětu a bolestivých srůstů, může také dojít k prorůstání do okolních orgánů nejčastěji střev a vaječníků.

Bolest? Intenzivní

V 10–30 % případů zůstává endometrióza v těle inkognito, a není nutné ji jakkoli řešit. Za opačných okolností přivede ženu do gynekologické ordinace především bolestivá menstruace, která se intenzitou výrazně liší od normálu.

Dále se objevují bolesti v podbřišku nejen v klidové fázi, ale také při pohlavním styku či vyprazdňování. Zní to jako popis vystřižený z učebnice, ale není…

PMS nebo ne?

Nesprávná a mnohy pozdě stanovená příčina obtíží totiž obvykle vychází ze skutečnosti, že podobné problémy ženy pociťují i při premenstruačním syndromu. Jednotlivé symptomy často zlehčují a doufají, že s postupem času samy od sebe odezní.

„Je to skutečně velmi individuální, u každé ženy může endometrióza probíhat úplně jinak, což je také jedním z důvodů, proč je tak složitá na zmapování,“ popsala Alice Řezníčková z pacientské organizace ENDOTalks.

Až 50 %

Závažnost endometriózy ale nespočívá pouze v omezujících bolestech a sníženém libidu, onemocnění totiž může vést i k neplodnosti. Ta v České republice trápí zhruba 15 % párů, v případě endometriózy stoupá číslo až k hranici 50 %.

V případě, že děložní tkáň obalí vaječníky je prakticky nemožné aby se uvolněná vajíčka dostala k vejcovodům – zároveň blokuje i průnik spermií. Zaznamenány byly také případy, kdy oplodněná vajíčka skrze „horší terén“ nedoputovala do cíle.

Vyšetřovací mise

Ve chvíli, kdy gynekolog vysloví podezření na endometriózu, roztočí se spirála speciálních vyšetření. V první řadě je nutné podstoupit kontrolní ultrazvuk na specializovaném pracovišti – v Praze je možné navštívit Gynekologicko-porodnickou kliniku VFN v Apolinářské, nebo Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí.

V případě, že sonografie endometriální léze objeví, existují dvě možnosti řešení. To, jakou z nich pacientka nakonec zvolí, se odvíjí nejen od intenzity problémů, ale také od (ne)plánování těhotenství.

V případě, že po dětech v dané chvíli netouží – nebo je již má – bývá nasazována hormonální léčba, jejíž úspěšnost se pohybuje kolem 80 %.

Při léčbě neplodnosti je nutné přistoupit k laparoskopickému zákroku, při kterém jsou odstraněna pokud možno všechna tato ložiska. Z hlediska zmírnění bolestí a odstranění potíží má tento způsob léčby 80–90% úspěšnost.

Zdroj: Unsplash, Volodymyr Hryshchenko

Více se dočtete v novém čísle 21. STOLETÍ, které je ode dneška v prodeji…

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz