Podle nové studie i za předpokladu, že se dodrží pařížské klimatické dohody a globální teplota do konce století stoupne „jen“ o 1,5 °C, roztaje téměř polovina veškerých světových ledovců. Například v Pyrenejích nebo v Alpách ledovce prakticky vymizí..
Vědecký tým pod vedením envirometnálního inženýra Davida Rounceho, který působí na Carnegie Mellon University a University of Alaska Fairbanks, zjistil, že i při tom nejoptimističtějším scénáři oteplení o 1,5 °C zmizí 49 % ledovců.
Pokud by však globální oteplování pokračovalo současným tempem o 2,7 °C, byly by ztráty ještě výraznější a zmizelo by 68 % ledovců. V ohrožení jsou zejména ledovce ve střední Evropě, západní Kanadě a USA. To by mimo jiné výrazně přispělo ke zvýšení hladiny moří, k ohrožení zásobování vodou až dvou miliard lidí a ke zvýšení rizika přírodních katastrof, jako jsou povodně.
Pokud by se nárůst teploty omezil na oteplení o 1,5 °C, průměrná hladina moří by se od roku 2015 do roku 2100 zvýšila o 90 mm, ale při oteplení o 2,7 °C by tání ledovců vedlo ke zvýšení hladiny moří o přibližně 115 mm.
Tým využil informace sesbírané satelitním pozorováním za poslední dvě desetiletí, aby zmapoval ledovce planety s větší přesností než kdykoli předtím. Poprvé tak mohli vědci získat data o každém z 200 000 ledovců planety.
Získali tak mimo jiné přehled o tom, kolik ledovců by zaniklo při různých scénářích změny klimatu.
Malé ledovce přitom mnohdy hrají důležitější roli, než se na první pohled zdá. Jsou totiž důležitým zdrojem vody a obživy pro miliony lidí. Nejedná se přitom o první výzkum, který předpokládá zvýšení hladiny moří v důsledku tání pevninských ledovců, ale jeho prognózy jsou přesnější než předchozí modely.
Nová studie navazuje na práci z roku 2021, která zjistila, že rychlost tání pevninských ledovců se v posledních dvou desetiletích zdvojnásobila a přispívá ke zvyšování hladiny moří více než grónský nebo antarktický ledovec.
FOTO: PINTEREST