Domů     Objevy
Vědci z MENDELU pomáhají s kadidlovníky na Sokotře
Jan Zelenka 9.12.2022
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vědcům z Lesnické a dřevařské fakulty se podařilo na jemenském ostrově Sokotra výrazně zvýšit populaci unikátních kadidlovníků. Objevili i 10 nových kříženců. Na ochraně sazenic spolupracují s tamními komunitami, rovněž podporují obnovu dřevin, které stárnou..

V těsné spolupráci s místními komunitami se expertům podařilo vypěstovat celkem 1 500 sazenic chráněných proti okusu koz. „Při celkovém počtu zmapovaných stromů to znamená zvýšení populace o 7,5 %, což jistě není zanedbatelné.

Zatím jsme zmapovali kolem 13 700 stromů, celkový počet kadidlovníků na ostrově odhadujeme na 20 000 stromů,“ vyzdvihl Petr Maděra z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie.

Právě zvířata jsou pro mladé stromky největší hrozbou. Na každého obyvatele připadají čtyři kozy, plus ovce, krávy a velbloudi.

Kříženec dvou rodičů – vlevo je Boswellia popoviana a vpravo Boswellia aspleniifolia, uprostřed jejich kříženec.
Specializovaná školka pro pěstování Boswellia bullata, malý ohrazený prostor je určen pro výsev.

Školky pro kadidlovníky

Vědci založili celkem šest území, ve kterých chrání kadidlovníky oplocení. Díky této ochraně mohou rostliny zmlazovat přirozeně. „Tam kde je nedostatek přirozeného zmlazení, vysazujeme sazenice ze školky, kterou jsme pro tento účel též založili, dále jsme podpořili založení padesáti domácích zahrad, kde lidé spolu se zeleninou pěstují i kadidlovníky,“ vysvětlil odborník.

Podle sociologických průzkumů se vztah místních obyvatel ke stromům výrazně zlepšil. Často uvádějí, že jsou ochotní změnit své pastevecké zvyky. „Někteří přestali ve svém území sekat větve z kadidlovníků pro dobytek, jiní sázejí kadidlovníky v domácích zahradách a někteří jsou ochotni dokonce věnovat část pastviny k zalesnění,“ vyjmenoval Maděra.

Na venkově je právě pastevectví hlavní obživou obyvatel. Vedlejší příjmy mají z prodeje pryskyřic, šťávy z aloe nebo medu.

Krytokořenné sazenice různých druhů kadidlovníků připravené k expedici

Evolučně mladý rod

Kromě už známých druhů kadidlovníku se českým vědcům podařilo objevit i 10 nových kříženců. „Na Sokotře roste 11 druhů, které se mezi sebou mohou křížit, rostou-li blízko sebe. Jedná se pravděpodobně o evolučně mladý rod.

Taková častá hybridizace v přírodě existuje jen u malého množství rodů. Jedinců hybridního původu ale není mnoho, od některých hybridů jsme našli jen jeden strom,“ vysvětlil Maděra. Jeho tým připravil hodnocení všech druhů kadidlovníků rostoucích na Sokotře pro Červený seznam ohrožených druhů IUCN.

Ostrov Sokotra patří Jemenské republice. Leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu. Stupeň endemismu zde u rostlin dosahuje až 38 %, takže skoro každý druh zdejšího stromu neroste nikde jinde na světě.

Odborníci MENDELU na Sokotře působí přes 20 let. Nyní se chystají s podporou guvernéra ostrova vysadit alej stromů u silnice vedoucí k letišti.

Související články
Objevy Zajímavosti 8.4.2025
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v přírodě vzniknout. Umožnil jim to speciální způsob mražení. Odborníci věří, že by to mohlo otevřít cesty k výrobě nových léků i k pochopení chemických reakcí ve vesmíru. […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz