Domů     Vesmír
ESA vybrala nové astronauty, je mezi nimi i Čech!
Zdroj: ESA, P. Sebirot

Loni v únoru oznámila Evropská kosmická agentura (ESA), že v březnu spustí po 11 letech nábor nových astronautů. Dorazilo jí téměř 23 000 žádostí, z toho 202 z České republiky. Nyní ESA představila vybrané astronauty….

Uchazeče čekalo náročné prověřování a testy. Do prvního kola se přihlásilo 22 589 lidí, z toho 24 % žen. Mezi nimi i 165 Čechů a 37 Češek. O místo parastronauta usilovalo 257 hendikepovaných. Do druhého kola výběrového řízení bylo vybráno 1 361 uchazečů.

Během třetí fáze se sjelo do německého Kolína nad Rýnem více než 400 uchazečů, aby tam absolvovali náročné psychické posouzení mezinárodním týmem odborníků. Ve čtvrtém kole čekaly na uchazeče lékařské testy, následovaly i pohovory.

Dne 23. listopadu představil generální ředitel ESA Josef Aschbacher vybrané kandidáty: „Dnes vítáme 17 nových astronautů ESA ročníku 2022. Přináší ambice, talent a rozmanitost v mnoha různých podobách.“ Ředitel ESA pro lidský a robotický průzkum David Parker k tomu dodal:

„Toto je mimořádná doba pro lety lidí do vesmíru a pro Evropu. Po úspěšném startu Artemis I s evropským servisním modulem ESA, který pohání Orion na Měsíc, jsme v popředí lidského průzkumu vesmíru.“.

5 nových evropských astronautů

Vybráno bylo 5 astronautů, mezi které patří Sophie Adenot z Francie, Pablo Álvaréz Fernández ze Španělska, Rosemary Coogan z Británie, Raphaël Liégeois z Belgie a Marco Sieber ze Švýcarska. Ti budou od jara 2023 podstupovat trénink podle pravidel, které přijaly státy spolupracující na Mezinárodní vesmírné stanici, v Evropském středisku astronautů v Kolíně nad Rýnem.

Po skončení dvanáctiměsíčního základního výcviku budou připraveni vstoupit do další fáze výcviku pro let a pobyt na vesmírné stanici.

Zvolen byl i kandidát na „parastronauta“, kterým je John McFall, reprezentant Velké Británie na Paralympijských hrách v Pekingu 2008. Ten se stane součástí projektu Parastronaut Feasibility Project, jehož cílem je zjistit, jak začlenit astronauty s tělesným postižením do lidských vesmírných letů.

Dále bylo vybráno 11 záložních astronautů, kteří zůstávají u svých současných zaměstnavatelů, ale ESA s nimi uzavře smlouvu o spolupráci a dostane se jim základní podpory.

Podívá se konečně do vesmíru další Čech?

Například jednou ročně projdou výcvikem v Evropském středisku pro astronauty. Základní výcvik zahájí, až když se pro ně vyskytne příležitost k letu. Mezi těmito záložními astronauty je i zástupce z České republiky Aleš Svoboda.

Po 44 letech tak má Česko znovu kandidáta na let do vesmíru. Zatím jediným Čechem, kterému se to podařilo, je Vladimír Remek, který v březnu 1978 tvořil posádku kosmické lodi Sojuz 28. Československo se tedy stalo po Spojených státech a Sovětském svazu teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru.

ESA, P. Sebirot

Aleš Svoboda pochází z Brna, vystudoval obor zaměřený na vojenské technologie na Univerzitě obrany v Brně, následně dopravní inženýrství na Univerzitě v Pardubicích. V roce 2013 absolvoval International and Squadron Officer School na Air University of United States Air Force v Alabamě.

Později získal doktorát na Univerzitě obrany v Brně v oblasti výzkumu letecké a raketové techniky.

V roce 2005 vstoupil do české armády, o tři roky později se stal pilotem. V roce 2016 nastoupil k 211. taktické letce v Čáslavi, kde začal létat se stíhačkami JAS-39 Gripen. Mezi roky 2019 až 2021 jednotku vedl.

Za 14 let má nalétáno více než 1 500 letových hodin. Hovoří plynně anglicky, rád běhá, hraje hokej a badminton. Ke svému zvolení záložním astronautem ESA řekl: „Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď.“.

Štítky:
Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz