Glioblastom je jedním z nejčastějších a zároveň nejhorších nádorů mozku, který postihuje nejen lidi, ale i jejich psí mazlíčky. Teď ale všem svitla naděje na účinnou léčbu…
Nová studie zaměřující se na léčbu rakoviny mozku u psů provedená na Univerzitě Northwestern ve spolupráci se společností ImmunoGenesis se zatím vyvíjí slibně. Glioblastom je druhým nejčastějším typem nádoru mozku u psů.
Zároveň se jedná o nádor se špatnou prognózou, neboť je většinou obtížně chirurgicky odstranitelný, tradiční léčba má řadu vedlejších účinků, a navíc je drahá. To platí bohužel i u lidí.
Pěti psům s tímto onemocněním nyní vědci aplikovali přímo do nádoru imunoterapeutický lék známý jako STING (STimulator of INTERferon Genes) agonista. Jde o proteinový komplex, který vyvolává imunologické reakce, takže umožní imunitnímu systému bojovat s jinak imunologicky odolnými rakovinnými buňkami.
Skenování mozku (MRI) v průběhu studie odhalilo, že někteří psi zareagovali na léčbu, dokonce i po jedné dávce, zmenšením nádoru, u jednoho dokonce úplně zmizel. Imunoterapeutický lék byl vyvinut Dr. Michaelem A. Curranem, imunologem a zakladatelem ImmunoGenesis.
Aby byl lék postoupen do klinické studie na lidech, musí nejprve dojít k jeho úspěšnému testování na myších. V případě glioblastomu se však k výzkumu myši nehodí, jejich nádory jsou příliš malé, a navíc se od těch lidských liší i v genetice a imunitní odpovědi organismu na ně.
Naopak psí glioblastom je lidskému velmi podobný, proto se vědci domnívají, že by STING agonista mohl podobně účinkovat i na nádor lidského mozku.
U lidí navíc na rozdíl od psů probíhá před zahájením léčby protinádorovým léky ještě resekce neboli chirurgické odstranění alespoň části nádoru. Proto se dá očekávat, že u lidských pacientů bude možné použít jiné dávkování, které bude působit ještě účinněji.
Každopádně představuje STING agonista velkou naději v léčbě těchto rychle rostoucích nádorů.