Domů     Architektura
Katedrála v Chartres: aplikovaná věda v období gotiky
Martin Janda 25.6.2022

Řekne-li se katedrála Notre-Dame, každý si vybaví Paříž a hrbatého zvoníka Quasimoda. Jenže chrámy zasvěcené Matce Boží nejsou ve Francii ničím výjimečným. Třeba obyvatelé města Rouen se mohou pochlubit stejnojmennou katedrálou, která je se svými 151 metry čtvrtou nejvyšší křesťanskou stavbou světa.

Ovšem nejpůsobivější perlou toho jména je ta, která se nachází v Chartres..

Městečko Chartres leží asi 70 kilometrů jihozápadně od Paříže. Žije v něm přibližně 40 000 obyvatel, což na francouzské poměry není příliš. Ovšem Chartres má bohatou historii, kterou zosobňuje hlavně místní velkolepá katedrála.

Katedrálu Notre-Dame v Chartres lze právem považovat za vrchol gotické architektury. Město je položeno v rovině, takže věže této dominanty září do velké vzdálenosti, což jí ještě dodává na monumentalitě.

Inu, věřící si podle představ církve měl uvědomovat při pohledu na katedrálu svou zanedbatelnost….

Stavba je vybudována na základním katedrálním půdorysu. Skládá se z polygonálně, sedmi stranami dvanáctiúhelníku ukončeného chóru, trojlodního, bazilikálně utvářeného transeptu (příčné chrámové lodi) s křížením a totožně utvářeného západního soulodí.

Chrám je dlouhý 130 metrů, jeho nejvyšší věž dosahuje 115 metrů a rozpětí kleneb, charakteristických pro gotické stavby, činí 16 metrů.

Se stavbou se započalo v roce 1194. Z původní katedrály, která zde stála předtím, zůstalo západní průčelí, vystavěné ještě v románském slohu. Katedrála byla dokončena v roce 1260 a při jejím vysvěcení nechyběl ani francouzský král Ludvík IX. (1214–1270). I poté však práce na ní pokračovaly.

Před tehdejšími staviteli se sluší smeknout. Nesmírně zajímavý je zdejší labyrint, umístěný v dlažbě katedrály a dokazující suverénní znalost aplikované geometrie. Labyrint byl určen pro kající poutníky, kteří se měli přiblížit k svátosti po kolenou.

Gotické klenby pak naznačují, že starým mistrům nebyly neznámé silové a fyzikální zákonitosti. Dodnes není zcela jasný postup, jak taková vysoká klenba vlastně vznikala, ani to, jak doboví stavitelé dokázali přesně určit šířku pilířů.

I současné vyspělé počítače si s tímto problémem lámou hlavu, či lépe řečeno procesory…

Co je na katedrále také fascinující, jsou její okna. I když je interiér chrámu tmavý, je zde více než 170 oken. Byť se Francie stala bitevním polem mnoha válek, kdy řada kostelů skončila v plamenech, katedrála v Chartres přečkala většinu dějinných ataků.

A tak se návštěvníci mohou dodnes kochat původními mnohobarevnými vitrážemi. Až magický nádech dává těmto vitrážím sluneční svit. Každá z nich nese značku některého z dárců nebo erb šlechticů.

V katedrále je i řada architektonických zvláštností. Jednou z nich je třeba okenní otvor, kterým každý rok při letním slunovratu dopadne paprsek světla na světlou dlaždici se zlatým čepem. Podle mnoha spiritualistů je katedrála mystickou šifrou, ve které je obsaženo tajemství světa.

Stavba má totiž ztělesňovat moudrost věků, tak jak ji představují egyptské pyramidy nebo Archa úmluvy.

Ať je to jak chce, katedrála Notre-Dame v Chartres je jednou z nejúchvatnějších staveb, jaké kdy stvořily lidské ruce.

Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Architektura 9.1.2025
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Architektura Objevy 5.9.2024
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz