Domů     Příroda
Když prší ptáci… Proč padají mrtví k zemi?
Dagmar Garciová 23.6.2022
Foto zdroj: Pixabay

Z nebe padají dešťové kapky, sněhové vločky a také… ptáci. Úkaz z letošního února nebyl prvním a rozhodně ani ne posledním, kdy došlo k pádu mrtvých ptačích těl do zemské náruče. Pokaždé se však tomu dělo z rozličných důvodů.

Foto zdroj: Pixabay

Mexické severně položené město Cuauhtémoc bylo 7. února 2022 před osmou hodinou ranní doslova zasypáno stovkami ptačích těl. Většina černožlutých opeřenců nepřežila. Vše bylo zdokumentováno bezpečnostní kamerou.

Mexické úřady nyní čelí útoku veřejnosti, že je to dílo znečištění či sítě 5G (tato varianta však není nijak vědecky podložená). Ornitologové označují tyto dohady za konspirační teorie a uvádějí věci na pravou míru.

Hromadné kamikadze?

Konspirátoři tvrdí, že ptáci vypadali, jako by cíleně zamířili prudce k zemi. Někteří se i po tomto smrtícím náletu dokázali zvednout a pohybovat se, zbytek takové štěstí neměl. Tento jev se přes média okamžité rozšířil po světě a fascinoval tisíce a tisíce lidí.

Výjev, připomínající záběr z hororového filmu, mnohé šokoval. Proč se tvorové o velikosti našeho holuba, řadící se do druhu označovaného jako vlhovec žlutohlavý (Xanthocephalus xanthocephalus), vrhají k zemi?

Hned na první pohled jsou tito ptáci snadno rozeznatelní, z černě opeřeného těla nápadně vykukuje žluto-oranžová hlava. Obvykle se vyskytují na jihu Spojených států amerických, během zimy pak migrují směrem na jih, do Mexika. Právě zde se odehrál záhadný úkaz.

Foto zdroj: Pixabay

Ptačí vlna

Místní veterinář se pokoušel o nějaké logické vysvětlení, přišel s tvrzením, že na vině je okolní znečištění, které je v dané oblasti ve skutečně vysoké míře. Hojně se zde pálí dřevo, v zemědělství se používají chemické produkty, navíc, počasí bylo poměrně chladné.

To vše mohlo zapříčinit hromadný úhyn ptáků. Mohlo by na tom něco být? K situaci se vyjádřil také ornitolog Richard Broughton z britského Centra pro ekologii a hydrologii: „Ačkoli jsem na záběrech neviděl dravce, jsem si na 99 procent jistý, že pád hejna způsobil dravý pták.

Vlhovci se mu zřejmě pokoušeli uniknout a prchali před ním směrem k zemi – přičemž ptáci, kteří byli výš, se ve strachu z predátora tlačili dolů tak silně, že ti, co byli níž, pak do země opravdu narazili.“ Oním dravcem mohl být dle odborníka například sokol stěhovavý (Falco peregrinus) nebo jestřáb (Accipiter).

Hejno bylo pronásledováno a kvůli nucenému rychlému poklesu byly jeho počty značně sníženy. Broughton záběry z kamery komentoval a poznamenal, že je na ptácích vidět, jak se chovají jako vlna, jako by je někdo shora spláchl. K zemi se tak snesl obrovský černě zbarvený oblak ptačích těl.

Mezi odborníky víceméně panuje shoda

Podle jednoho jediného videa může být opravdu těžké určit, co se přesně stalo. O analýzu se pokusil rovněž biolog Alexander Lees z Manchester Metropolitan University, jenž se domnívá, že nejpravděpodobnější příčinou je zmatení hejna, které se pokoušelo vyhnout dravci a při manévru spadlo na zem.

S touto hypotézou se ztotožňují i další odborníci, je tedy tím nejpravděpodobnějším vysvětlením. V poslední době celá řada neblahých událostí připisuje znečišťovatelům životního prostředí, je to jednoduché řešení, ke srážkám s infrastrukturou dochází v poměrně frekventovaném počtu, ovšem ne vždy je odpověď snadná.

Foto zdroj: Pixabay

„V těsném hejnu ptáci spíše sledují pohyb ptáka před sebou, než aby skutečně mapovali své širší okolí, takže není nečekané, že k takovým událostem občas dochází,“ poznamenal Lees.

Související články
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
V populaci je jen 10 % lidí, jejichž dominantní rukou je ta levá. V minulosti byli považování za nešikovné a podlé, často byli nepříliš úspěšně přeučováni na praváky. Dnes už je k levákům společnost tolerantnější, vědce však nenechává spát důvod, proč se v populaci vůbec vyskytují? Že by na to konečně přišli? Když vědci zkoumali […]
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Lidé například trpí panickým strachem z toho, že je pavouk kousne, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz