Domů     Příroda
Když prší ptáci… Proč padají mrtví k zemi?
Dagmar Garciová 23.6.2022
Foto zdroj: Pixabay

Z nebe padají dešťové kapky, sněhové vločky a také… ptáci. Úkaz z letošního února nebyl prvním a rozhodně ani ne posledním, kdy došlo k pádu mrtvých ptačích těl do zemské náruče. Pokaždé se však tomu dělo z rozličných důvodů.

Foto zdroj: Pixabay

Mexické severně položené město Cuauhtémoc bylo 7. února 2022 před osmou hodinou ranní doslova zasypáno stovkami ptačích těl. Většina černožlutých opeřenců nepřežila. Vše bylo zdokumentováno bezpečnostní kamerou.

Mexické úřady nyní čelí útoku veřejnosti, že je to dílo znečištění či sítě 5G (tato varianta však není nijak vědecky podložená). Ornitologové označují tyto dohady za konspirační teorie a uvádějí věci na pravou míru.

Hromadné kamikadze?

Konspirátoři tvrdí, že ptáci vypadali, jako by cíleně zamířili prudce k zemi. Někteří se i po tomto smrtícím náletu dokázali zvednout a pohybovat se, zbytek takové štěstí neměl. Tento jev se přes média okamžité rozšířil po světě a fascinoval tisíce a tisíce lidí.

Výjev, připomínající záběr z hororového filmu, mnohé šokoval. Proč se tvorové o velikosti našeho holuba, řadící se do druhu označovaného jako vlhovec žlutohlavý (Xanthocephalus xanthocephalus), vrhají k zemi?

Hned na první pohled jsou tito ptáci snadno rozeznatelní, z černě opeřeného těla nápadně vykukuje žluto-oranžová hlava. Obvykle se vyskytují na jihu Spojených států amerických, během zimy pak migrují směrem na jih, do Mexika. Právě zde se odehrál záhadný úkaz.

Foto zdroj: Pixabay

Ptačí vlna

Místní veterinář se pokoušel o nějaké logické vysvětlení, přišel s tvrzením, že na vině je okolní znečištění, které je v dané oblasti ve skutečně vysoké míře. Hojně se zde pálí dřevo, v zemědělství se používají chemické produkty, navíc, počasí bylo poměrně chladné.

To vše mohlo zapříčinit hromadný úhyn ptáků. Mohlo by na tom něco být? K situaci se vyjádřil také ornitolog Richard Broughton z britského Centra pro ekologii a hydrologii: „Ačkoli jsem na záběrech neviděl dravce, jsem si na 99 procent jistý, že pád hejna způsobil dravý pták.

Vlhovci se mu zřejmě pokoušeli uniknout a prchali před ním směrem k zemi – přičemž ptáci, kteří byli výš, se ve strachu z predátora tlačili dolů tak silně, že ti, co byli níž, pak do země opravdu narazili.“ Oním dravcem mohl být dle odborníka například sokol stěhovavý (Falco peregrinus) nebo jestřáb (Accipiter).

Hejno bylo pronásledováno a kvůli nucenému rychlému poklesu byly jeho počty značně sníženy. Broughton záběry z kamery komentoval a poznamenal, že je na ptácích vidět, jak se chovají jako vlna, jako by je někdo shora spláchl. K zemi se tak snesl obrovský černě zbarvený oblak ptačích těl.

Mezi odborníky víceméně panuje shoda

Podle jednoho jediného videa může být opravdu těžké určit, co se přesně stalo. O analýzu se pokusil rovněž biolog Alexander Lees z Manchester Metropolitan University, jenž se domnívá, že nejpravděpodobnější příčinou je zmatení hejna, které se pokoušelo vyhnout dravci a při manévru spadlo na zem.

S touto hypotézou se ztotožňují i další odborníci, je tedy tím nejpravděpodobnějším vysvětlením. V poslední době celá řada neblahých událostí připisuje znečišťovatelům životního prostředí, je to jednoduché řešení, ke srážkám s infrastrukturou dochází v poměrně frekventovaném počtu, ovšem ne vždy je odpověď snadná.

Foto zdroj: Pixabay

„V těsném hejnu ptáci spíše sledují pohyb ptáka před sebou, než aby skutečně mapovali své širší okolí, takže není nečekané, že k takovým událostem občas dochází,“ poznamenal Lees.

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz