Západní pobřeží Austrálie přichystalo vědcům obrovské překvapení. Objevili zde totiž rostlinu, která roste na ploše 200 kilometrů čtverečních, tedy dvou pětin Prahy.
Louky se nemusí nacházet jen na suché zemi. Existují i podmořské a pro mořské biology jsou velkým lákadlem. Jednu z nich zkoumali badatelé ze Západoaustralské univerzity a ke svému údivu zjistili, že se vlastně nejedná o louku, ale o jednu gigantickou rostlinu.
Původním cílem vědců bylo prozkoumat genetickou rozmanitost druhu Posidonia australis, který se běžně vyskytuje podél některých částí australského pobřeží a zajímalo je, kolik rostlin dohromady tvoří zkoumanou louku.
„Odpověď nás ohromila – byla jen jedna!“ řekla Jane Edgeloeová, hlavní autorka studie.
Rostlina je také pozoruhodná svou odolností, protože roste na místech s velmi proměnlivými podmínkami. „Zdá se, že je opravdu odolná, protože musí snést širokou škálu teplot a slanosti a také extrémní světelné podmínky, což by pro většinu rostlin bylo obvykle velmi stresující,“ poznamenala spoluautorka studie Elizabeth Sinclairová.
Tento druh roste jako trávník rychlostí až 35 cm ročně. Vědci tak odhadli, že mu trvalo 4 500 let, než se rozrostl do současné velikosti, přičemž na začátku bylo jediné semeno.