Více než 2 000 kusů druhoválečné munice našli ve středu tohoto týdne dělníci při výkopových pracích na Znojemsku. Přivolaní pyrotechnici zahájili likvidace granátů přímo na místě. Pancéřové pěsti čekal odvoz….
„Po odkrytí jsme zajistili 92 pancéřových pěstí, dále jsme vyzvedli 2000 ručních granátů převážně německé a maďarské výroby. Granáty musíme zneškodnit na místě,“ dodal jeden ze zasahujících pyrotechniků. .
Co se týče pancéřových pěstí, byl postup mírně odlišný. Prorezlé zbraně se převezly do skladu munice, kde je čekala likvidace v trhací jámě.
Panzerfaust byl odpovědí na stále hlasitější německé volání po zbrani, která by dokázala efektivně likvidovat obrněnce nepřítele, ale zároveň jí byla vlastní rychlá a levná výroba i nenáročná obsluha.
U počátečních typů pancéřových pěstí byl dostřel pouhých 30 metrů. V roce 1944 už spatřil světlo světa Panzerfaust 60, který měl dostřel 60 metrů a lepší účinnost. Do prosince 1944 bylo vyrobeno 1,3 miliónu kusů této zbraně.
Finální typy s dostřelem 100 a 150 metrů přišly až na sklonku války a nestihly se tak v řadách wehrmachtu a SS uchytit v hojnějším počtu.
Zbraň se na druhoválečných bojištích skvěle osvědčila a největší popularity se jí dostalo v městských bojích, kde se mohl střelec nepozorovaně přiblížit k nepřátelskému vozidlu skrze spletitý systém domů a uliček.