Domů     Historie
Kterak legendární měděný svitek od Mrtvého moře vyvolal honbu za miliardovým pokladem
Martin Janda 8.5.2022

Starodávné nálezy s sebou bez výjimky přinášejí nejrůznější historky, příběhy, legendy a mýty. Některé mohou být založené na pravdě, jiné jsou pak čirým výmyslem. Další pak mají reálný základ, ovšem postupující věky na ně navály spoustu báchorek a povídaček.

Kam ovšem zařadit otázku měděného svitku, objeveného v roce 1952, na to odpověď stále neexistuje a zřejmě nějakou dobu ani existovat nebude..

Legendární měděný svitek na rozdíl od svých papyrových, kožených či pergamenových sourozenců, nalezených v oblasti Kumránu neobsahuje žádné náboženské texty, ba naopak, dá se říci, že je velmi materialistický.

Je popsán hebrejštinou, používanou ještě před přelomem věků, a pochází z doby kolem roku 100 př. n. l.

Záhadnost tohoto svitku byla dána i tím, že vědcům trvalo dlouho, než se jim ho podařilo rozluštit. Už jen jeho rozvinutí bylo náročné, protože při neopatrné manipulaci hrozilo, že se rozpadne na prach.

Svitek byl nakonec převezen do Manchesteru, kde byl koncem padesátých let v laboratořích zdejší univerzity opatrně rozřezán. Teprve poté si jej badatelé mohli pečlivě prohlédnout.

Poté, co byl dešifrován, vědcům bez nadsázky vyrazil dech. Měděný svitek popisuje pohádkový poklad z Druhého chrámu, který Židé schovali, aby nepadl do rukou Římanům. Několik tun zlata a stříbra má být podle svitku ukryto na 64 místech v okolí Jericha, Jeruzaléma a v oblasti Mrtvého moře.

V textu jsou popsány konkrétní oblasti úkrytů, jak hluboko jsou poklady zakopané a co konkrétně obsahují.

Dnešní zelená barva měděného svitku je dána působením vzduchu, kdy se měď pokryje tenkou souvislou vrstvičkou nazelenalého zásaditého uhličitanu měďnatého a je tak chráněna před korozí

A tak se po rozluštění vědci dozvěděli, že kdesi ve Svaté zemi je ukryto 1280 talentů zlatých mincí a více než 65 prutů pravého zlata. Svitek rovněž uvádí, že součástí gigantického pokladu je kolem 600 nádob se stříbrnými mincemi a také 600 chrámových nádob plných stříbra a zlata, určených k uctívání Boha.

Ve svitcích se například píše: „V solné jámě pod schody: čtyřicet jedna talentů stříbra“ nebo: „V bazénu, který je na východ od Kohlitu, v jeho severním rohu, kopej dolů čtyři lokty: dvacet dva talentů stříbrných mincí.“ Kde je ovšem onen tajemný Kohlit, to zůstává záhadou.

I když by případný nález pokladu připadl izraelskému státu, jeho případný objevitel by si přišel rozhodně na své. „I když si vezmeme jen zlaté mince, jejichž hodnota je uvedena v talentech, což je starodávná míra odpovídající 90 librám (40,823 kg), a které dohromady představují 116 480 liber zlata (52 834 kg), měly by hodnotu přes tři miliardy dolarů,“ vypočítává historik a teolog Tom Meyer.

Fragmenty měděného svitku v jordánském muzeu v Ammánu

Byť se uskutečnilo několik expedic, které hodlaly poklad nalézt, nikomu se to dosud nepodařilo. Na žádném z míst, která jsou v měděném svitku popsána, se nic nenašlo. Navíc kolem pokladu existuje spousta otazníků.

Někteří historici nadhazují možnost, že zlato i stříbro bylo majetkem tajemných esejců, kteří jeskyně v oblasti Mrtvého moře obývali. Takový majetek by ovšem příliš neodpovídal asketickému způsobu života, který esejci údajně – pokud existovali – preferovali.

Další teorie říká, že Židé cennosti použili na obnovu zničeného Jeruzaléma. Nedá se vyloučit ani možnost, že veškerá práce se schováváním zlata a stříbra byla marná a Římané je nakonec objevili.

A nakonec kdoví, zda hromady zlatých a stříbrných mincí či prutů nepatří do říše bájí a mýtů. Avšak po celém světě stále řada hledačů pokladů sní o tom, že právě na ně se usměje štěstí a oni pohádkově zbohatnou.

Související články
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz