Domů     Příroda
Na rase psa nezáleží
Pavel Polcar 3.5.2022
Foto zdroj: Pixabay

Pokud jde o chování psů, stereotypy nemají konce – od „společenských“ labradorů po „agresivní“ pitbully. Nedávný genetický výzkum však ukázal, že předpokládané rysy mohou mít s plemenem méně společného, než se dříve myslelo.

Moderní psí plemena začala vznikat ve viktoriánské době a jsou často fyzicky odlišná – například německé dogy jsou obrovské a čivavy drobné. Ale často se mělo za to, že u různých plemen lze také předvídat chování.

Nyní vědci říkají, že tomu tak je pouze u zlomku psích jedinců. „Náš výzkum odhalil obrovskou rozmanitost chování v rámci každého plemene,“ uvedla Elinor Karlsson z University of Massachusetts Umass Chan Medical School, spoluautorka studie.

Američtí vědci postupně analyzovali DNA 2155 čistokrevných psů i kříženců a hledali v genetické informaci odchylky, které by mohly předpovídat chování psů. Získaná data následně zkombinovali s dotazníky 18 385 majitelů domácích zvířat z projektu známého jako Darwinova archa, která je databází psích vlastností a chování, které vlastníci psů uvádějí.

„Většinou jsme neviděli výrazné rozdíly v plemenech, ale existují některé, které souvisí s chovem více než jiné,“ řekla Karlsson.

Zatímco žádné chování nebylo výlučné pro jedno plemeno, mezi jednotlivci existovala vysoká míra variability, což, podle výzkumníků, znamená, že je obtížné předvídat chování psa na základě jeho plemene.

„Celkem jedenáct míst v genomu psa souvisí s rozdíly v chování, jedná se o aktivity, jako jsou aportování, vytí nebo reakce na lidské chování,“ sdělila Karlsson.

Výsledky jsou v přímém rozporu s obecně rozšířenými předpoklady, na nichž je v řadě zemí světa založena legislativa – takzvaná bojová plemena nějakým způsobem omezuje celá řada států. „Genetika hraje roli v osobnosti každého jednotlivého psa, ale podle psího plemena se tyto vlastnosti u konkrétního psa předpovídají jen nespolehlivě,“ dodala na závěr Elinor Karlsson.

Související články
Kdyby jim chyběl jen mozek! Medúzy působí, že na ně evoluce zapomněla. Nedostaly od přírody ani pořádný nervový systém, o chybějícím srdci nebo žaludku nemluvě. Jejich průhledná těla skutečně neskrývají žádný fígl přírody. Přesto jsou medúzy překvapivě schopny učit se ze svých omylů. Co vlastně takový živočich na samém počátku vývoje nervové soustavy dokáže vnímat? […]
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz