Přišlo vám nedávno vyúčtování za topení nebo se jen hrozíte, o kolik se zvedly ceny? Ze všech stran totiž slýcháte, jak se ceny energií mění a rostou, to nikomu na klidu nepřidá. Naštěstí tu máme 21. století a můžeme si většinou vybrat, čím budeme topit a tím ovlivnit i cenu.
Topení tvoří víc než polovinu výdajů za energie
Vytápění bytu nebo domu ukrajuje nejvíc z nákladů na energie. To je holý fakt, se kterým nic neuděláme. Přece nebudeme během zimy nebo chladných dnů a nocí sedět doma zabaleni v kabátu nebo kožešině. Ty časy jsou už dávno pryč a my jsme asi i zpohodlněli. Na příjemné teplo kdykoli a kdekoli jsme si zvykli.
Teď, kdy se ceny energií hrozivě zvedají, ale přemýšlíme, zda bychom na nich nemohli i nějak ušetřit. Snížit nějaký ten stupínek na termostatu? Topit úsporněji? Změnit způsob vytápění?
Čím je možné dnes topit
Doba se mění, spolu s ní i kotle na topení. Jejich nabídka je dnes opravdu široká, a to nejen do vzhledu a výkonu, ale také co do použitých paliv. Už dávno nemáme na výběr jen mezi dřevem a uhlím.
Vytápění dřevem je nejekologičtější a taky asi i nejvýhodnější. Dřevo ale musíte shánět, řezat, štípat, uskladnit a taky nanosit ke kamnům.
Vytápění plynem je pohodlné, stačí otočit termostatem a za chvíli máte teplo.
Vytápění přímotopy a elektřinou je poměrně drahá záležitost, hodí se spíš jen na chaty a tam, kde nemůžete topit jinak.
Topení uhlím a kouř z komínů je dnes pro většinu z nás jen vzpomínkou.
Moderní řešení 21.století se ukrývá v peletách, malých slisovaných válečcích. Sypou se do kamen na pelety, odpadnou vám starosti se štípáním dřeva. Do zásobníku kamen stačí pelety jednou za čas dosypat, kamna si je pak sama dávkují podle toho, na kolik chcete dům vytopit.
Jak ještě ušetřit na vytápění?
Každá koruna se dnes hodí, takže se vám určitě budou hodit i naše další tipy na to, jak ušetřit na vytápění a energiích.
Naučte se větrat
Taky větráte po trochách a dlouho? Děláte velkou chybu! Kromě toho, že se vám mohou rosit okna, vám taky prochladnou stěny a bude dlouho trvat, než se zase vyhřejí. Lepší je větrat krátce, ale intenzivně. Stěny nemají šanci prochladnout a vy ušetříte.
Pusťte teplo do místnosti
Sušíte na radiátorech ručníky? Máte před nimi nábytek? Zakrývá je závěs nebo roleta? Bráníte teplu, aby se dostalo do místnosti a musíte víc topit. Dejte si na to pozor a od radiátorů vše odstraňte, prádlo na nich ani nesušte.
Máte dobře vybraného dodavatele?
Kdo topí plynem, ten by si měl taky zkontrolovat, kolik za vytápění platí. Průměrná domácnost za rok spotřebuje asi 850 m3 plynu, což není vůbec málo. Porovnejte nabídky jednotlivých dodavatelů energií a spočítejte si, zda se vám nevyplatí dodavatele změnit.
Nikam nemusíte chodit, vše zvládnete online z domova.