Technologie zvané AirTagy vznikly jako první pomoc při hledání klíčů a peněženek. Jsou však snadno zneužitelné, což dokládají četné případy stalkingu a majetkové trestné činnosti. Čeští vědci mají řešení….
AirTag je umístěn do peněženky, kabelky nebo do auta oběti, kde následně slouží jako špatně odhalitelné sledovací zařízení.
S řešením tohoto nepříjemného problému nedávno přispěchali čeští vědci z ČVUT, kteří ve spolupráci s experty z Imperial College London, University College Dublin a Monash University dospěli k doporučení, že by se technologie měla využívat jen ve skutečně nezbytných případech.
„To, co dokážeme regulovat jako Evropská komise nebo český stát, je použití sítí RFDI čteček ve smyslu toho, jak například Apple používá síť zařízení Apple jako čtečky RFDI tagů. Ať už jsou dodávané touto firmou, nebo dalšími,“ popisuje Jakub Mareček z Centra umělé inteligence FEL ČVUT.
Jak na naléhání vědců reagovala samotná společnost Apple, která je za nedůraz v oblasti bezpečnosti AirTagů dlouhodobě kritizována, není dosud známé. Víme však, že předchozí kritika od amerických novinářů přinesla alespoň vylepšení o speciální notifikace a zvuky, které hlásí právě probíhající využívání k lokalizaci.