Zpívající velryby, jak je keporkakům často přezdíváno, se vymanily z kolonky ohrožených druhů – v Austrálii se totiž podařilo zamezit jejich vymírání. Na jak dlouho?
Ve zprávě nezávislé vládní vědecké komise pro ohrožené druhy zaznělo, že populace keporkaků se zotavila. Mimo jiné k tomu významně napomohl i zákaz jejich zabíjení v 80. letech minulého století. Přesto je potřeba nepolevit a snažit se co nejvíce zabraňovat znečištění oceánů a dalším negativním vlivům.
„Vědecký výbor se zabýval také otázkami klimatických změn a zkoumal i budoucí dostupnost potravy pro keporkaky – ale odborníci zvažovali i různé další okolnosti spojené s budoucím vývojem jejich populací,“ uvedla Sussan Leyová, australská ministryně životního prostředí.
V australských vodách je tento druh kytovců stále chráněn podle zákona o ochraně životního prostředí a biologické rozmanitosti (EPBC). Zabíjení, chytání nebo obchodování je tak trestnou činností.
„I v budoucnosti budeme populace keporkaků průběžně sledovat, ale můžeme také konečně soustředit naše prostředky na ochranu jiných druhů, jako je třeba velryba jižní,“ sdělila oceánoložka Vanessa Pirottová z Macquarie University.
Vědci se tak mohou zaměřit další druhy kytovců, na které změny klimatu dopadají mnohem více a u nichž není úplně snadné jejich populaci obnovovat. „Mezi hrozby, kterým velryby celosvětově čelí, patří nárazy lodí, zamotávání se do rybářských sítí, akustické znečištění, znečištění moří a samozřejmě změna klimatu,“ doplnila vědkyně.