Domů     Příroda
Netopýři ve strachu: Smrtící houba má zřejmě sestru, která je schopna dokončit zkázu
Martin Janda 31.5.2025

V roce 2006 našli biologové v jeskyních státu New York tisíce mrtvých netopýrů. Jejich těla byla pokryta bílým povlakem, což byl symptom do té doby dosud neznámé nemoci. Původcem se ukázala být houba Pseudogymnoascus destructans, která způsobuje takzvaný syndrom bílého nosu. Tím ale příběh zdaleka nekončí..

Od té doby se houba rozšířila do čtyřiceti amerických států a devíti kanadských provincií, přičemž vyhladila miliony zvířat. „Je to nejničivější událost úhynu divoké fauny způsobená patogenem, jakou kdy lidstvo zaznamenalo,“ říká ekoložka DeeAnn Reederová z Bucknellovy univerzity.

Odborníci v posledních letech vyvinuli určité metody ochrany netopýrů a doufali, že to nejhorší mají za sebou. Jenže nová genetická studie vedená biologem Sébastienem Puechmailem z Montpellierské univerzity ve Francii přinesla varování:

houba, která zabíjí netopýry v Americe, má sestru, která se od ní liší jen mírně geneticky. A pokud by se druhý druh dostal přes oceán, mohl by vyvolat novou, možná ještě horší epidemii.

Puechmaille zmapoval přes 5 400 vzorků houby z Evropy a Asie a zjistil, že P. destructans ve skutečnosti zahrnuje dvě různé druhy, prozatím označované jako Pd-1 a Pd-2. Epidemii v Severní Americe má na svědomí pouze Pd-1. Druhý druh, Pd-2, zatím zůstal na starém kontinentu, ale pro netopýry zůstává hrozbou a to včetně těch, které zatím Pd-1 odolaly.

Zvláště znepokojivé je, že někteří netopýři v Evropě hostí oba druhy současně. přičemž kdyby k tomu došlo v Americe, mohla by to být pro oslabené populace konečná.

Rozdíl mezi oběma kontinenty je v evoluci. Netopýři v Evropě a Asii žijí s houbou miliony let a vyvinuli si určitou odolnost. Američtí netopýři ale byli bezbranní. Genetická analýza nyní odhalila i pravděpodobné místo původu epidemie, kterou je zřejmě oblast Podolí na západní Ukrajině.

Podle Puechmailleho mohla být spora přenesena na výbavě některého speleologa po pádu Sovětského svazu, kdy Američané začali jezdit do ukrajinských jeskyní. „Nejde o hledání viníka,“ zdůrazňuje Puechmaille. „Chtěli jsme jen doložit, že k přenosu skutečně došlo.“.

Zjištění má však závažné důsledky do budoucna. Pokud by se i druhá varianta houby dostala do Ameriky, netopýří populace by mohly ociznout na hraně přežití. Proto vědci vyzývají k přijetí přísných opatření:

nesdílet speleologické vybavení mezi kontinenty a důsledně ho dezinfikovat. „Jedna jediná spora stačí,“ varuje Puechmaille. Vzhledem k tomu, že netopýři jsou nejen důležitými konzumenty hmyzu, ale i opylovači a součástí křehkých ekosystémů, by jejich ztráta znamenala ekologickou katastrofu, jejíž dosah by přesáhl svět jeskyní.

Foto: Ecology by design
Zdroje informací: Université de Montpellier, NY Times
Související články
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Příroda 12.6.2025
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů. Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem 3 […]
Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou. Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby. Za celý problém přitom […]
Zvířata jsou často vnímána jako tvorové žijící instinktivně, bez rozumu, emocí nebo péče o hygienu. Jenže nová zjištění z výzkumu chování lidoopů obracejí tuto představu naruby. Zvláště šimpanzi. Naši nejbližší evoluční příbuzní totiž předvádějí, že péče o zdraví a tělo není výsadou lidí. Vědecký tým z Max Planckova institutu zaznamenal hned několik situací, kdy šimpanzi […]
Jezero Natron se nachází v severní Tanzanii na okraji Velké příkopové propadliny. Jeho vody barví do ruda přítomné sinice, které milují sůl. Sodíku obsahuje voda v jezeře opravdu mnoho, jeho pH přesahuje 10, takže působí jako žíravina. Zvířata, která na jeho březích uhynou, se v důsledku toho promění v „kámen“. Slavným se jezero stalo poté, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz