Nadváhou nebo obezitou trpí více než polovina Čechů, a drží se tak na vrcholu evropského žebříčku – čeští muži jsou dokonce třetí, co se nadváhy týče.
Situaci zhoršila opatření spojená s pandemií koronaviru a omezením pohybu. Lékaři proto nyní čekají vlnu obezity a z ní plynoucích zdravotních komplikací. Bojovat s kily hodlá nově založený spolek Zastavme nadváhu a obezitu, složený z expertů na pohyb a výživu, diabetologů či kardiologů. Vzniká symbolicky ve Světový den obezity, který letos připadá na 4. března.
Péče o pacienty s nadváhou či obezitou je podle odborníků v Česku roztříštěná. Zatímco těžce až morbidně obézním pacientům se dostává skvělé péče například v podobě bariatrických výkonů, lidé s nadváhou „proplouvají“ systémem bez větší pozornosti.
Stav obezity a nadváhy je v Česku špatný dlouhodobě, situaci ale ještě zhoršila pandemie koronaviru. Lidé se méně hýbali a stres zajídali nadbytečným množstvím jídla. Podle specialistů tak Čechům nyní hrozí epidemie obezity.
„Nejnovější data ukazují, že za poslední rok ztloustly jedenáctileté děti oproti předchozím letům o celé 2 % – to odpovídá v průměru přibližně jednomu kilogramu. Špatné stravovací a pohybové návyky z dětství se v budoucnu projeví právě cukrovkou, zvýšeným tlakem nebo artrózou,“ říká prof. PhDr. Jiří Suchý, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Prakticky zde neexistuje systematická péče o lidi s nadváhou. Cílem je vytvořit po celé ČR síť spolehlivých lékařů a odborníků, kteří by pacientům pomohli jak úpravou životního stylu či správným pohybem, tak účinnou léčbou.
Specialisté proto zakládají spolek, který sdruží odborníky napříč různými specializacemi. Nadváha není jen problém estetický, vede k řadě závažných onemocnění, například k cukrovce 2. typu, infarktům nebo k poškození kloubů.
„Většina nemocí srdce začíná právě obezitou. Vyšší tělesná hmotnost zvyšuje riziko vzniku srdečního selhání i infarktu,“ vysvětluje kardiolog MUDr. Jiří Veselý ze společnosti EDUMED.
S obézními pacienty se ve své ordinaci denně setkává také MUDr. Klaudia Hálová-Karoliová z Endokrinologického ústavu v Praze, která vnímá právě úzkou souvislost vztahu mezi cukrovkou, endokrinologickými poruchami a v současnosti se rozšiřující obezitou.
„Do spolku jsem se rozhodla zapojit proto, že obezitu a jí předcházející nadváhu vnímám jako závažné a bohužel i velice rozšířené onemocnění. Tím, že se budeme snažit zachytit pacienty v počátečních fázích, zabráníme případným komplikacím, jako je právě diabetes,“ popisuje lékařka a dodává:
„Pacienti kila navíc těžce nesou také psychicky a často kvůli nim trpí depresemi a úzkostnými stavy. Je třeba jim nabídnout efektivní a systematickou pomoc.“ .
V blízké budoucnosti by tak měl vzniknout například web, kde by si lidé našli ověřeného, certifikovaného experta v místě svého bydliště. S nadváhou české populace by pak kromě lékařů měly zabojovat i fitness centra, potravinářské řetězce či zdravotní pojišťovny. „Češi se ve srovnání s Evropou nehýbou a to se odráží v tom, jak vypadají.
Důležité je zabránit tomu, aby lidé končili v rukou nevěrohodných výživových poradců nebo výrobců ‚zaručených‘ doplňků k hubnutí,“ říká prof. Jiří Suchý. Inspiraci pro další kroky spolek Zastavme nadváhu a obezitu nachází především v severských státech, kterým se s kilogramy navíc daří úspěšně bojovat.