Domů     Medicína
Urologové při preventivní akci odhalili nádory prostaty, varlat i ledvin
Pavel Polcar 17.2.2022
Zdroj: Pixabay

Stovky mužů využily lednových Dnů otevřených urologických ambulancí a nechaly si vyšetřit prostatu. Lékaři pojali podezření na rakovinu prostaty u desítek z nich a zvou je na další vyšetření.

Odhalili také nádory varlat, ledvin a močového měchýře. Preventivní akce se zúčastnilo 37 urologických ambulancí po celém Česku.

Počet pacientů, kteří se rozhodli Dny otevřených ambulancí využít, je nečekaně vysoký. Někteří zájemci ještě na vyšetření čekají, mají ale stanovený pevný termín v nejbližší době. Neznáme proto přesné počty a stanovené diagnózy, ale už teď víme, že se podařilo odhalit několik závažných nádorů,“ říká prof.

MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP.

Lékaři pacientům provedli takzvaný PSA test, který mapuje hladinu prostatického specifického antigenu, a vyšetřili konečník. Výsledky krve vyhodnotili a případně pacienta objednali na biopsii nebo magnetickou rezonanci.

Kromě podezření na rakovinu prostaty odhalili urologové u pacientů nádory varlete, ledvin a močového měchýře. „Na preventivní prohlídku k nám během Dnů otevřených ambulancí přišlo 46 lidí. Velký zájem mě velmi překvapil, protože lidé stále odkládají preventivní prohlídky kvůli obavě z nemoci covid-19. Odhalili jsme jeden nádor varlete a nádor močového měchýře.

Několik mužů mělo krev v moči a u sedmi jsme zaznamenali zvýšené hodnoty PSA, které budeme v následujících týdnech prošetřovat,“ říká MUDr. Jan Pulcer, MBA, primář urologického oddělení SZZ Krnov.

Podle urologa MUDr. Jana Podušky z Urologie Zahradní Město do jeho pražské ordinace díky Dnům otevřených ambulancí přišlo 85 zájemců o vyšetření, především mladších mužů v produktivním věku. „Většina z nich na kontrolu přišla, protože rakovinou prostaty měl v minulosti jejich blízký příbuzný,“ říká urolog.

Celkem 58 nových lidí nad rámec obvyklého provozu zaznamenal v ordinaci MUDr. Jiří Balák z urologické ambulance Medicon v Praze na Budějovické. „K tomu jsme dalších deset zájemců o kontrolu objednali na později,“ dodává.

Obrovský zájem o vyšetření byl také v ostravské ordinaci prim. MUDr. Romana Staňka. „Počet příchozích převyšoval kapacitu ambulance, k prevenci se v tomto týdnu objednalo navíc 35 pacientů,“ popisuje prim. Staněk.

Urologové otevřeli své ambulance, aby odhalili rakovinu prostaty, jejíž diagnózu si každoročně vyslechne přibližně 8 000 mužů. Rakovina prostaty je zpočátku bezpříznaková, a proto více než 20 % případů lékaři objeví až v pokročilých stadiích.

Mezi příznaky, které by měly muže vést k okamžité návštěvě urologa, patří obtíže s močením, krev v moči, bolestivá ejakulace i potíže s erekcí. Pokud se u muže rakovina prostaty potvrdí v časném stadiu, mohou urologové nádor roboticky nebo laparoskopicky operovat.

Se záchytem pacientů právě v počáteční fázi může pomoci zavedení plošného screeningu, o který odborníci nyní usilují. V zemích, kde jej zavedli, se úmrtnost na rakovinu prostaty snížila až o 20 %.

Čísla nemocných jsou v Česku dlouhodobě vysoká. Prevence karcinomu prostaty přesto stále není součástí žádných preventivních prohlídek a programů. Na akcích, jako jsou Dny otevřených ambulancí, ale vidíme, jak velký má prevence smysl.

Screening již běží například ve Švédsku nebo Německu a čísla ukazují, že se vyplatí. Naopak musím připomenout situaci v USA, kde plošný screening zrušili a úmrtnost na rakovinu prostaty významně vzrostla,“ vysvětluje prof. Zachoval.

Související články
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz