Domů     Technika
3 věci, které možná nevíte o kleštích!

komerční sdělení

Kleště – běžná věc, kterou čas od času také používáte? Zjistěte, kolik existuje druhů kleští, čím se liší, z čeho přesně se skládají a jaké mohou mít tvary. Pokud vybíráte dílenské nářadí jako dárek pro své blízké nebo pro sebe, podívejte se na pár zajímavostí!

10 druhů kleští? To je málo…

V současné době existuje na trhu až 100 různých druhů kleští, které více či méně známe.

Samozřejmě se nejedná pouze o běžné nářadí do dílny, ale celkový počet se opravdu pohybuje až kolem stovky.

Neřekli byste, že?

Prodloužená ruka…

Ne doslova „prodloužená ruka, ale kleště tak opravdu vznikly. Jaké jsou ale přesné důvody?

Dodržování hygieny

Pevnější, bezpečnější úchop

Možnost bezpečně držet i příliš horké či chladné předměty/hmoty

Usnadnění práce na těžko dostupných místech

Z čeho se skládají?

Kleště se přesně skládají ze dvou pák, za které můžeme toto nářadí uchopit. V dnešní době již má většina kleští ergonomicky upravené páky, aby co nejlépe padly do dlaně a daly se držet bezpečně a příjemně.

Uprostřed kleští (mezi dvěma zkříženými pákami) je takzvaný kloub, díky kterému je možné kleště rozevírat a uzavírat. Na konci kleští (na opačné straně, než je držíme), se nachází takzvané hlavy.

Právě hlavy odlišují jednotlivé druhy kleští. Podle toho, jak jsou hlavy upraveny a čím jsou vybaveny, tak se mohou kleště využít k té či oné činnosti.

Nejběžnější druhy kleští

Odizolovací kleště (stripovací) – speciální kleště, kterými lze bezpečně odstranit izolaci drátů, aniž byste samotný drát poškodili

Nýtovací kleště – právě těmi bez problémů spojíte dva materiály i v případě, že se k danému místu nedostanete ze dvou stran, abyste použili klasický šroub.

Elektrikářské kleště – typ kleští, jejichž rukojeť je bezpečně odizolována – většinou až do napětí 1000 V. Kleště jsou většinou vybaveny štípacími čelistmi, aby bylo vždy možné uštípnout potřebnou délku drátu.

Krimpovací kleště – ty se používají především k nasazování příslušných konektorů na konce kabelů. Jsou však většinou vybaveny také dutinkou, s níž snadno zbavíte konec kabelu izolace (stejně jako pomocí stripovacích kleští).

Kombinované kleště – neboli kominačky – jedny z nejběžnějších typů kleští. Díky tvaru jejich čelistí lze snadno uchopit, stlačit či uštípnout, co je zrovna potřeba.

Sikovky – kleště, které mají dlouhá ramena a nastavitelné čelisti. Snadno a pevně s nimi tedy uchopíte i předměty většího průměru.

Štípačky – nejvíce je oceníte, když potřebujete přepůlit nebo odštípnout kus izolovaného či neizolovaného drátu.

Zcela běžné nářadí, stejně jako sada šroubováků, které by měl mít doma úplně každý, bez ohledu na zručnost.

Minimálně kombinačky a sikovky by v žádné domácnosti neměly chybět – nikdy nevíte, kterou domácí pohromu budete nuceni řešit, tudíž je lepší být vždy připraven/a!

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz