Domů     Medicína
Nebojte se dopřát si čaj a kávu
Dagmar Garciová 16.11.2021
Úvodní foto: pixabay

Pití kávy nebo čaje je něco, čemu se rády oddávají miliony lidí po celém světě, navíc může být podle největší studie svého druhu spojeno s nižším rizikem mrtvice a demence.

Cévní mozkové příhody způsobují celosvětově 10 % úmrtí, zatímco demence je jedním z největších světových zdravotních problémů – očekává se, že do roku 2050 s ní bude žít 130 milionů lidí. V rámci výzkumu bylo více než deset let sledováno 365 000 lidí ve věku 50 až 74 let.

Na začátku účastníci, kteří byli do studie zapojeni, sami uvedli, kolik kávy a čaje běžně vypijí. Během výzkumného období se u 5 079 z nich rozvinula demence a 10 053 prodělalo alespoň jednu mozkovou příhodu.

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří pijí dva až tři šálky kávy nebo tři až pět šálků čaje denně nebo kombinaci čtyř až šesti šálků kávy a čaje, měli nejnižší riziko mrtvice nebo demence.

„Ti, kteří pili dva až tři šálky kávy a dva až tři šálky čaje denně, měli o 32 % nižší riziko mrtvice. Tito lidé měli o 28 % nižší riziko demence ve srovnání s těmi, kteří nepili čaj ani kávu,“ uvedl Yuan Zhang a jeho kolegové z Tianjin Medical University v Číně.

Profesorka Tara Spires-Jones, vedoucí programu britského institutu pro výzkum demence a zástupkyně ředitele Centra pro objevování mozkových věd na Univerzitě v Edinburghu, která se na výzkumu nepodílela, jej popsala jako „zajímavý“ a „robustně vedený“, ale zdůraznil, že je třeba udělat více práce, abychom plně porozuměli potenciálním biologickým souvislostem mezi čajem a kávou a rizikem mrtvice a demence.

Jakmile spotřeba kávy dosáhla sedmi nebo osmi šálků denně, riziko mrtvice bylo větší než u lidí, kteří kávu nepili, a mnohem vyšší než u těch, kteří pili dva nebo tři šálky denně. U většiny lidí závisí riziko demence na komplexní interakci věku, genetiky a životního stylu.

„Pochopení toho, které aspekty našeho životního stylu mají největší vliv na zdraví mozku, je klíčem k tomu, abychom lidem umožnili přijímat informovaná rozhodnutí o svém životě,“ dodal na závěr Zhang.

Další článek
Související články
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných metod možné. Proto se vědci snaží přijít s novými, inovativními přístupy. Jedním z nich je tvorba hybridních mozků, kdy jsou myším implantovány neurony z krys. „Máme krásné modely mozkových […]
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz