Domů     Technika
Výzkum mozku vede k rychlejšímu rozpoznání ztráty pozornosti
Jan Nováček 6.10.2021

Ford spolupracuje na novém výzkumu mozkové činnosti, který by ve výsledku mohl vést k rychlejšímu a přesnějšímu rozpoznání okamžiku, kdy řidič ztratí za volantem pozornost.

Včasnější upozornění řidiče, který jeví známky únavy či nepozornosti, by mohlo vést ke zvýšení bezpečnosti všech účastníků provozu. Únava totiž hraje roli až v 25 procentech vážných dopravních nehod. Výzkumy přitom ukazují, že 40 procent evropských řidičů se na delších cestách neřídí doporučením udělat si každé dvě hodiny přestávku.

„Mozek zpracovává při řízení ohromné množství informací, ale to se může postupně měnit, protože asistenční technologie přebírají část práce za nás. Řidiči také podléhají únavě a myšlenky jim mohou zabloudit jinam.

Rychleji rozpoznat, co se děje, by mohlo být kriticky důležité,“ řekl Stefan Wolter, inženýr výzkumu ve Ford of Europe.

Ford doufá, že díky rozpoznání těch reakcí mozku, jež signalizují výpadky koncentrace, bude možné přiřadit snímky mozkové činnosti k jejich fyzickým projevům, jakou jsou změny srdečního tepu či dýchání.

Pokud by se pak u řidiče projevila například změna variability srdečního tepu korespondující se ztrátou koncentrace, mohl by na to automobil řidiče upozornit. Ford na projektu spolupracuje s odborníky na neurovědu z univerzitní kliniky Uniklinik RWTH Aachen v německých Cáchách.

Unikátní výzkumný projekt

Vzhledem k tomu, že asistenční technologie poskytují řidičům stále vyšší úroveň podpory, je nezbytné, aby řidiči neztráceli pozornost a nespoléhali na asistenční funkce až příliš.

Základem společného projektu s Uniklinik RWTH je výzkum, při němž je účastníkům během jízdy v automobilovém simulátoru snímána mozková aktivita magnetickou rezonancí. Sledovat simulaci jízdy na obrazovce mohou účastníci díky speciálně umístěnému zrcadlu.

Scénář připravený s využitím herní technologie spočívá v tom, že vozidlo jedoucí v noci v prostředním pruhu tříproudé dálnice náhle zabrzdí a zkoumaný účastník musí pomocí ručního zařízení uhnout svým vozidlem doleva či doprava.

Do kterého pruhu lze zrovna bezpečně uhnout, naznačují simulované zvuky motorů ostatních vozidel.

https://www.youtube.com/watch?v=M29ybPl7V1Y

Zatímco zkoumaná osoba řeší popsanou simulaci, stroj na magnetickou rezonanci snímá její mozkovou aktivitu a výzkumníci měří reakční dobu, srdeční tep, dechovou aktivitu i další fyzoiologické parametry.

„Jsme přesvědčeni, že na základě těchto dat budeme jednoho dne moci sestavovat jedinečné fyziologické profily jednotlivých řidičů, což jim do budoucna pomůže v případě potřeby okamžitě reagovat,“ řekl profesor Klaus Mathiak,vedoucí oddělení psychoneurologie a hlavní konzultant psychosomatické medicíny na cášské univerzitní klinice.

Již více než desetiletí naznačuje kontrolka v podobě šálku kávy řidičům vozů Ford, že vykazují známky únavy a měli by si udělat přestávku. Tento jedinečný výzkumný projekt by mohl posunout sledování pozornosti řidiče o další kus dál a přispět k bezproblémovému přechodu na řízení automobilů s pokročilými asistenčními funkcemi.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz