Domů     Medicína
Zvířecí „lékaři“ odhalí nemoci dříve než laboratorní testy
Dagmar Garciová 24.6.2021
Úvodní foto: Pipsimv / pixabay

Nevábně zavánějící trus by dobrovolně nikdo neočichával. Speciálně vycvičené fretky však očichávání výkalů mají jako takovou profesi, při níž detekují choroby, konkrétně zjišťují přítomnost viru ptačí chřipky ve vzorcích kachního trusu.

Podle skupiny amerických odborníků, která fretky k danému úkolu vycvičila, jsou výsledky drobných lasicovitých šelem až na 90 % přesné, přičemž se to týkalo i vzorků trusu od kachen infikovaných jinými viry.

„Jedna z věcí, která je na tom skvělá, je okamžitá odpověď. Zjistíte ji během minuty a nemusíte odebírat vzorky, posílat je do laboratoře a čekat na výsledky několik dalších dní,“ sdělil spoluautor studie Glen Golden z Coloradské státní univerzity, jenž se zabývá tím, jak zvířata prostřednictvím pachu zjišťují nemoci.

Výborný čich

Mezi zvířata, jež jsou schopna zachytit nemoci ještě před laboratorními výsledky, patří psi, hlodavci a lasicovité šelmy – lasice, vydry, fretky. Všichni jmenovaní mají v mozku třikrát či čtyřikrát více buněk zachycujících pachy než lidé a další primáti.

Podle nové britské studie dokážou cvičení psi na letištích zaznamenat pach koronaviru u nakažených osob s přesností 94,3 %. Virus dokázali vycítit i u těch jedinců, u nichž byla přítomna pouze mírná nebo asymptomatická verze nemoci covid-19. Jiným příkladem je krysa obrovská (Cricetomys gambianus), jinak známá také jako krysa gambijská či křečkomyš gambijská, byla vědci vycvičena, aby identifikovala tuberkulózu ze vzorků slin a hlenů lidí žijících v Africe.

Šíří se rychle jako mor

V říjnu 2020 se o ničivých dopadech ptačí chřipky přesvědčil mimo jiné i australský stát Viktorie, kde bylo kvůli tomu vybito více než 460 000 kuřat na šesti farmách. Složitost zásahu v případě ptačí chřipky spočívá v tom, že laboratorní testy nemoc potvrdí nejdříve dva dny po nákaze.

V případě psů jsou výsledky okamžité. „Psi jsou vysoce spolehliví při zjišťování ptačí chřipky ze vzorků trusu nakažených zvířat hned v první den. Je to neinvazivní metoda a nemusíte zvíře zabít nebo uspat, abyste získali odpověď,“ prohlásil Golden.

Levnější varianta

Co se týče spolehlivosti, ta se psím „lékařům“ nedá vytknout, avšak jejich výcvik je časově i finančně náročný, i proto vědci svou pozornost obrátili k fretkám, které jsou svým chováním podobné psům a jež vynikají skvělým čichem.

V rámci výzkumu odborníci vycvičili šest fretek domácích (Mustela putorius furo), aby dokázaly rozlišit mezi vzorky trusu kachen nakažených ptačí chřipkou a vzorky zdravých zvířat. Jednotlivé vzorky se nacházeli v pěti krabicích a pouze v jedné z nich byl trus nakaženého tvora.

V průběhu čtyř testovacích dní všech šest fretek správně označilo krabici s nakaženým vzorkem tak, že se jí dotkly tlapou.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz