Domů     Technika
Železnice v arktickém ledu extrémní lidské úsilí
Martin Macourek 15.6.2021

Kanada je zemí, která patří ke kolébkám vlakové dopravy. Vždyť třeba kanadská pacifická železnice patří dlouhodobě ke snům mnoha kluků, kterým láska k vláčkům vydržela často až do dospělosti. My si však tentokrát povíme o jiné trati, která je ještě o něco extrémnější.

Tahle železnice nese název Ontario Northland a její druhý název, „arktický polární expres“, vás utvrdí v tom, že rozhodně není pro bábovky. I odlehlé osady severního Ontaria je čas od času třeba zásobovat, což byl hlavní důvod, proč se naši předkové do výstavby tratě vlastně pouštěli.

Zanechali nám tak dědictví, které je sice praktické, ale o které je třeba se starat. A to je obzvláště v zimním období dosti náročné.

Trať Ontario Northland začala být budována počátkem 20. století, přičemž hlavním cílem byl ekonomický rozvoj oblastí okolo jezer Timiskaming a Nipissing. Šlo zkrátka o to, aby byly osady kolem těchto jezer infrastrukturou propojeny s civilizací na jihu provincie.

Výstavba tratě však měla ještě další výhodu v tom, že při ní prospektoři našli cenné zásoby drahých kovů, mimo jiné zlata, stříbra, mědi a niklu. Díky dostupnosti po železnici navíc bylo snadnější začít v oblasti těžit dřevo.

Na kanálu Viasat Explore bude k vidění nový dokumentární seriál s všeříkajícím názvem Železnice v arktickém ledu, který diváky provede životními osudy lidí, kteří se rozhodli spojit s ontarijskou železnicí svůj pracovní, ale potažmo i osobní život.

Nikdo totiž neví, zda a kdy se vrátí z nebezpečné mise, kterou se v ledové pustině stává například i „pouhé“ řízení vlaku. V místech, kde teploty klesají pod -40 stupňů Celsia, je totiž už samotné přežití nejisté.

A když se pak dostanete do cíle i s celým vlakem, je to rozhodně důvod k oslavě.

V zimním Ontariu však krutost počasí nezažívají jen posádky vlaků, ale například i traťoví inspektoři a v neposlední řadě party dělníků a opravářů, kteří musejí v rekordním čase opravit zničenou trať i tehdy, když jim právě počasí nepřeje.

A na tisíci kilometrech zmrzlé tundry je stále co opravovat, takže si chlapi už na začátku tuhé zimy toužebně přejí, aby co nejdřív přišlo jaro.

My můžeme osudy zaměstnanců kanadské železnice sledovat z pohodlí svého domova už na začátku léta. Premiéra šestidílného seriálu začíná na Viasat Explore už 16. června ve 21:45.

 

Trailer:

https://youtu.be/OufIKYsBVR0

Související články
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz