Domů     Technika
Průmyslový robot – důležitý prvek nebo stále drahá alternativa?

komerční sdělení

Podnikatel, který se rozhodne automatizovat nebo robotizovat výrobu ve svém závodě, stojí před skutečnou výzvou. Často je volba mezi průmyslovým robotem a tzv. Tvrdou automatizací není jednoduchá.

Kdy je tedy výhodné použít spíše robot než systém servopohonu nebo jiné řešení?.

Robotizace je na vzestupu

Tuzemský trh průmyslových robotů se ve srovnání se západními trhy stále vyznačuje nízkou úrovní robotizace a automatizace výroby. To znamená, že je stále ještě dlouhá cesta k robotizaci a automatizaci firem a vykazuje velký potenciál, pokud jde o takové instalace.

Podle analytiků by se tato situace měla brzy změnit a počet prodaných robotů a robotických aplikací se výrazně zvýší. Hlavním faktorem ovlivňujícím tuto situaci bude touha po zvýšení konkurenceschopnosti vaší společnosti na prodejních trzích.

Spolupracovníci také ocení ochotu zvýšit technické kompetence zaměstnanců, což povede k větší prestiži a uznání v očích současného klienta nebo v podmínkách získání nové zakázky a nových zákazníků.

Při zvažování mnoha možných řešení v oblasti automatizace a robotizace výrobního logistického procesu ve výrobním závodě si zákazníci často musí vybrat mezi tvrdou automatizací, která je založená na řešení navrženém pro daný proces a použití univerzálního průmyslového robota, který lze přizpůsobit pro daný úkol.

Průmyslový robot je bezporuchový

Ve srovnání se systémem mechanických manipulátorů je průmyslový robot naprosto bezporuchový; odhadovaná doba práce je 80 000 hodin.

V případě mechanického systému je rozhodující design a výroba – takové systémy jsou vždy prototypy, speciálně navržené pro jednu aplikaci. Bezporuchový provoz mechanických systémů je obtížné odhadnout. Kvalitní roboty vyrábí rovněž dánská společnost Universal Robots.

Universal Robots je jedním z předních výrobců průmyslových robotů, robotických systémů a integrátorů výrobních systémů. V roce 2008 byly na dánském a německém trhu k dispozici první roboty UR5. Společnost také uvedla na trh roboty vhodné pro úkoly s vysokým užitečným zatížením, jako je manipulace s těžkým materiálem, obsluha těžkých strojů, balení a paletizace a autonomní mobilní roboti (AMR).

Jednotlivé produktové řady se skládají z těžkých UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e.

Průmyslový robot je flexibilní

Průmyslový robot je flexibilní a snadno se přeprogramuje. To je jedna z nejdůležitějších výhod průmyslových robotů oproti běžné automatizaci. Robota lze snadno přeprogramovat a tak lze celou aplikaci přizpůsobit k provádění dalších úkolů nebo například k přizpůsobení novým typům obalů.

S dnešní rychle se měnící výrobou a potřebou rychle reagovat na požadavky zákazníků je to neocenitelná výhoda.

Servis průmyslového robota je velmi snadný

Díky jednotné konstrukci je průmyslový robot ve srovnání s mechanickým systémem mnohem jednodušší na údržbu. Veškerá dokumentace je k dispozici standardně a řídicí jednotka a všechny mechanické součásti jsou standardizovány s kompletním seznamem náhradních dílů.

Související články
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz