Blesky na obloze stále patří mezi nejzáhadnější přírodní úkazy. Na otázku, proč se jejich výskyt zvyšuje v Arktidě, se snaží najít odpovědi tým amerických specialistů.
Obecně je známo, že když je chladno, blesky se vyskytují méně často, než když je teplo. Proto jsou v zimě blesky vzácnější, než je tomu v létě. Fyzici v nedávné době přišli s informací, že jejich přístroje zaznamenali v Arktidě za posledních deset let až devětkrát více blesků než dříve.
V různých částech světa je počet blesků vcelku konstantní, proto vědce zvýšení frekvence blesků poměrně překvapilo. Výzkumníci z Washingtonské univerzity detailně analyzovali satelitní údaje a zjistili, že blesků přibývá v Arktidě zejména v létě a jejich množství stouplo značnou rychlostí.
Podle dostupných údajů byl průměr blesků v daném regionu zhruba o 18 tisíc nižší, než je tomu dnes. Za celý rok v Arktidě udeří více než 150 tisíc blesků. „Jedná se o další důkaz oteplování planety, kromě toho však bude mít tato změna dopad i na další život v tomto regionu, více blesků totiž může znamenat více lesních požárů,“ shodují se vědci.