Domů     Medicína
Lze vyčíst těhotenství z očí?
Dagmar Garciová 13.3.2021
Úvodní fotka – Free-Photos / Pixabay.com

Něco je na tobě jiné, jinak ti září oči. Ty budeš určitě těhotná…“ Taková situace může nastat mnohem častěji, než se domníváte. I přesto, že se mnohé nastávající maminky snaží svůj jiný stav ze začátku skrývat, těhotenství a s ním i související změny s tělem se projeví i na očích.

Každé těhotenství s sebou pro budoucí maminky přináší velké změny. Do těla se vyplavuje velké množství hormonů, které mohou způsobit dočasné zhoršení zraku. Mohou vám tak narůst minusové dioptrie. Zhoršený zrak není jediným příznakem, že jste v očekávání.

Změny přicházejí

Mezi těhotenské symptomy patří dále dvojité nebo rozmazané vidění. Často se setkávám také s tím, že budoucí maminka reaguje na světlo citlivěji. Hormonální změny v těle ženy mohou dočasně způsobovat redukci množství slz anebo jejich konzistenci.

Je proto potřeba dávat si velký pozor na vysušení očí,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Za změnu zraku v těhotenství může zvýšená hladina hormonu relaxin. Vědecké analýzy potvrdily, že se tento hormon v době, kdy je žena těhotná, vyplavuje až dvacetinásobně víc. Jedná se o poměrně velký výkyv, na který tělo reaguje nejen zhoršením zraku.

Hormon relaxin je zodpovědný také za to, že všechny svaly, vazy a tkáně se stávají měkčí a vláčnější. Je to z důvodu lepší adaptace na očekávání plodu v děloze matky.

Jde o dočasný stav

Během těhotenství se často objevuje u žen krátkozrakost neboli myopia. Zhoršení zraku se nejčastěji pohybuje na úrovni čtvrt až půl dioptrie. Trpíte-li krátkozrakostí už před těhotenstvím, je pravděpodobné, že se váš zrak během těchto devíti měsíců nezhorší.

V případě jakýchkoliv pochybností však vše diskutujte se svým ošetřujícím lékařem,“ radí dále Štěbetáková.

Kromě zvýšené hladiny hormonů působí na zrak také zadržování vody v těle. To má vliv na zvětšení tloušťky a zakřivení oka. V případě, že nosíte kontaktní čočky, mohou tyto změny znepříjemnit jejich nošení.

Těchto tělesných transformací ale není potřeba se příliš obávat. Ve valné většině případů se jedná pouze o dočasné změny, které se po porodu vrátí opět do normálu. V každém případě vám však doporučujeme před porodem i po něm absolvovat preventivní kontrolu u svého očního lékaře, který posoudí případně změny a pomůže vám je zvládnout bez zbytečných komplikací.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz