Domů     Historie
Projekt Manhattan: Utajené město a nejničivější zbraň na světě
Martin Macourek 24.2.2021

Měl to být prostředek, jak ukončit 2. Světovou válku, nikdo ale nečekal, že se v dnešní době budeme obávat toho, aby nevznikla válka nová a že budeme dělat všemožné dohody, aby se nikdy tento prostředek nepoužil.

 Ano, řeč je o atomové bombě, která už od začátku svého vývoje měla neuvěřitelnou sílu. Do dnešní doby navíc doznala velké množství technologických změn, které zvyšují její efektivitu, takže dnešní nejsilnější jaderná bomba na světě by dokázala vymazat z mapy 400 Hirošim.

Ničivá síla se však netýká jen povrchu země, obrovské škody dokáže bomba napáchat například na oběžné dráze. Už v roce 1962 Spojené státy uskutečnily pokusný jaderný výbuch ve vůbec nejvyšší výšce nad zemí.

Americká armáda při něm z osamělého Johnstonova atolu uprostřed Tichého oceánu odpálila bombu o síle 1,4 megatuny TNT, která pak vybuchla ve výšce 400 kilometrů nad zemí. Výbuch tehdy vytvořil obří ohnivou kouli a způsobil silný elektromagnetický impuls, který se rozšířil do vzdálenosti 1 000 kilometrů od místa výbuchu.

Samotný impuls, který dokáže vyvolat přepětí v energetické soustavě, tak poškodil všechna momentálně zapnutá elektrická zařízení v dosahu. A bomba, odpálená v roce 1962, byla z pohledu dnešního měřítka „jenom prcek“.

Vraťme se ale k začátku vývoje. Po útoku na Pearl Harbor potřeboval prezident Roosevelt zbraň, která by nejen demonstrovala vojenskou sílu Spojených států, ale také byla schopná ukončit válku. Tou zbraní byla atomová bomba, vyvinutá v utajení v letech 1943-44 nejschopnějšími mozky, jaké měly USA k dispozici.  Nastala izolace skupiny mužů a žen, kteří opustili své dosavadní životy a byli přestěhováni do tajného města uprostřed pouště, aby sestrojili nejničivější zbraň, jakou kdy lidstvo vymyslelo.“ Krycí jméno projektu: Manhattan.

A právě o osudech těchto skupinek lidí vypráví historický dramatický seriál Manhattan z dílny producenta Sama Shawa, jemuž s odpověďmi na otázky pomáhá režisér a producent Thomas Schlamme.

Ačkoliv je příběh inspirovaný skutečnými událostmi, tvůrci odmítli vyjevit skutečnou pravdu, a tak se v příběhu mísí realita s určitou dávkou fikce. Je na divákovi, aby si sám udělal obrázek, jak to ve skutečnosti bylo, nebo mohlo být.

Příběh „Manhattan“ je plný tajemství a napětí se odehrává ve 40. letech 20. století ve městě, jehož samotná existence je utajovaná. Frank Winter a jeho tým byli najati na práci na projektu, o němž se nesměli nic dozvědět až do svého příjezdu na místo.

Teprve uvnitř města zvaného The Hill, středostavovské bubliny na prašném úpatí hory v novomexické poušti, začínají zjišťovat, že se nebude jednat o běžnou práci. Ocitli se totiž na místě s nejvyšší koncentrací geniálních mozků na světě, které však není zaneseno v žádné mapě – místě, kde jsou muži a ženy rozpolcení mezi pracovními povinnostmi a morálními hodnotami, kde manželé před sebou navzájem a před svými blízkými skrývají pravdu, kde armáda střeží tajemství před vědci, které doprovází, a kde tajemství skrývají i vědci před svými kolegy.

Kromě samotného napětí a závažnosti tématu vás do děje příběhu vtáhnou i herecké výkony. V seriálu hrají herci, kteří se již před kamerou objevili ve více či méně úspěšných filmech a seriálech. Jako například John Benjamin Hickey coby Frank Winter (Ve znamení raka, Dobrá manželka), Olivia Williams ztvárňující Lizu Winter (Jak jsem balil učitelku, Muž ve stínu), Daniel Stern (Sám doma, Sám doma 2) jako Glen Babbit, Ashley Zukerman v roli Charlieho Isaacse (Rivalové), Rachel Brosnahan si zase zahrál Abbyho Isaacse (Dům z karet), Katja Herbers Helenu Prins (Bouře), Alexia Fast je v roli Callie Winter (Jack Reacher), Christopher Denham se představí jako Jim Meeks (Argo, Prokletý ostrov), Harry Lloyd coby Paul Crosley (Hra o trůny), Michael Chernus jako Louis “Fritz” Fedowitz (Ve znamení raka, Holky za mřížemi) a Eddie Shin ztvární Sida Liao (Muži určitého věku).

První řada tohoto mimořádného díla čítá 13 epizod a přibližuje dnešnímu divákovi jedno z největších tajemství v dějinách. Seriál Manhattan, plný napětí a dramatických okamžiků, odhalí svá tajemství a nechá vás nahlédnou do zákulisí výroby jaderné bomby 25. února ve 21:45 hod.

na seriálovém kanále Epic Drama. Jistě půjde o pořádnou podívanou, o kvalitě seriálu svědčí vysoké hodnocení na imdb.com kde seriál získal 7,8/10.

Trailer:

https://youtu.be/i4QNzz0NUBs

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz