Britská varianta COVID-19 se šíří i přes současná protiepidemiologická opatření. Záchyt probíhá pomocí PCR testů společnosti DIANA Biotechnologies, které nejen citlivě detekují virus COVID-19, ale zároveň spolehlivě určí, zda se jedná o tzv. britskou variantu.
Výsledky analýzy ukazují, že britská varianta již nyní v ČR dominuje, a zatímco počet nově nakažených původními variantami viru i díky přijatým opatřením klesá, počet nově nakažených britskou variantou exponenciálně roste.
Snadno a v reálném čase
„Naše PCR testy jsou od počátku navrženy tak, že detekují dva geny viru COVID-19. V jedné z detekovaných oblastí se vyskytla mutace objevující se prakticky výhradně v tzv. britské variantě, zároveň se v této oblasti nevyskytují mutace jiné.
Proto je možné odlišit právě britskou variantu od ostatních. Vzhledem k propracovanému návrhu testu navíc nedochází ke ztrátě citlivosti a oba geny jsou nadále detekovány. Díky laboratořím využívajícím naše soupravy je možné relativně snadno a v reálném čase sledovat, kteří pacienti jsou nakaženi britskou variantou,“ uvedl Václav Navrátil, CEO DIANA Biotechnologies.
„Celkem 20 až 25 % provedených PCR testů v ČR jsou testy vyrobené DIANA Biotechnologies, které umožňují spolehlivou detekci britské varianty COVID-19. Naše firma se proto aktivně podílí na monitoringu šíření varianty v ČR. Od ledna jsme analyzovali data z více než 80 000 testů, což je zhruba 8 % všech provedených PCR testů ve sledovaném období.
Díky tomu výsledky poskytují věrohodný obraz o tom, jak intenzivně se britská varianta šíří. V ČR tak o tom máme kvalitnější data než ve většině jiných zemí, kde je nutno šíření varianty sledovat pomocí sekvenačních metod.
Na přelomu roku jsme sledovali nanejvýš jednotky procent britské varianty, k 10. únoru však již celkový podíl britské mutace přesáhl 60 % a varianta nyní pravděpodobně dominuje ve všech krajích,” řekl Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel DIANA Biotechnologies.
Zachovat opatření
Je patrné, že současná protiepidemiologická opatření dobře fungují na původní varianty viru COVID-19. Počet infikovaných britskou variantou však i přes tato opatření exponenciálně roste – nyní když tato varianta v ČR převládla, lze proto očekávat i strmý růst celkového počtu nakažených.
Z extrapolace dat lze nejpozději na přelomu února a března očekávat, že oproti stavu z minulého týdne dojde ke zdvojnásobení nových případů i při zachování současných opatření.
Výsledky těchto analýz jsou vysoce znepokojivé. Rádi bychom proto veřejnost na toto hrozící nebezpečí upozornili a doporučili lidem, aby byli v následujících týdnech velice obezřetní a dodržovali všechna preventivní opatření, jako je minimalizace rizikových kontaktů a nošení respirátorů.
Neustálé zdokonalování
Dodržování těchto opatření vedoucí ke zpomalení šíření viru má velký smysl, neboť může odvrátit aktuálně hrozící přetížení zdravotního systému. Byla by škoda, kdyby k tomu došlo nyní, kdy už vidíme v horizontu několika měsíců „světlo na konci tunelu“ v podobě pokračující vakcinace a zvýšení teplot v letních měsících, které šíření viru s velkou pravděpodobností zpomalí.
„Testy neustále vyvíjíme, aby spolehlivě detekovaly také další možné mutace viru. Nyní pracujeme na vývoj detekční soupravy také pro další nebezpečné varianty, jako jsou např. tzv jihoafrická či brazilská varianta,“ dodává Martin Dienstbier.