Domů     Medicína
Darujte plazmu, vyzývají odborníci
Dagmar Garciová 22.2.2021

Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při operacích, těhotné ženy i lidé se vzácnými onemocněními. Mnoho z nás se alespoň jednou ocitne v situaci, kdy je náš život závislý na darované krevní plazmě.

I proto lékaři vyzývají, aby se co nejvíce lidí stalo dárci krevní plazmy. Nezáleží přitom, zda tělo má, či nemá protilátky proti COVID-19.

V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy. Bohužel okolnosti související s pandemií uvěznily mnoho z nich doma. „Je potřeba, aby zdraví, dospělí lidé, kteří mohou, přišli krevní plazmu darovat,“ vyzývá hematoložka Alice Drábková.

Ujišťuje, že odběrová centra jsou otevřena a darování plazmy je naprosto bezpečné. „Nejvýraznější pokles zaznamenala centra loni na jaře, kdy byla uzavřena. Nyní mají nastavená náročná bezpečnostní opatření, ale fungují bez výraznějších omezení,” dodává lékařka. A připomíná, že každému odběru krevní plazmy je přítomný lékař.

Dárců je zapotřebí

Krevní plazma, ani mnohé léky, jež se z ní vyrábějí, bohužel nemohou být vytvořeny uměle v laboratoři. „Proto je plazma od dárců tak výjimečná a důležitá. A na každém dárci záleží. Například pro roční léčbu jednoho pacienta s onemocněním imunity je potřeba přibližně 130 odběrů krevní plazmy.

To znamená, že nemocný potřebuje nejméně 6 pravidelných dárců. Jsou ale i onemocnění, jejichž léčba je mnohem náročnější,“ vysvětluje Jan Štěpánek, který stojí v čele české sítě odběrových center sanaplasma.

Díky zásobám a několikaměsíčnímu procesu výroby léků z plazmy, se pokles způsobený koronavirovou pandemií projeví se zpožděním. Podle odborníků pocítí nemocnice nedostatek krevní plazmy a potřebných léků od nynějška za 6 až 12 měsíců.

Tedy přibližně letos na podzim. Ohrozit to může zejména pacienty při operacích, po úrazech či ženy v rizikovém těhotenství. Navíc existuje široká škála vzácných onemocnění, u nichž je každodenní přežití pacientů závislé na lécích, jež se z krevní plazmy vyrábí. Od malých dětí až po seniory.

Na COVID-19 protilátkách nezáleží

Pro potřeby podání léků z plazmy při operacích nebo pacientům po úrazech přitom nezáleží na tom, zda dárce plazmy prodělal COVID-19 a jestli má v krvi protilátky. „Plazma mužů, jež prodělali COVID-19, je žádaná pro pacienty se závažným průběhem onemocnění COVID-19. Nicméně u ostatních pacientů závislých na lécích z plazmy na množství protilátek nezáleží.

Proto může darovat plazmu opravdu téměř každý zdravý dospělý,“ zdůrazňuje hematoložka.

Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve. V průběhu odběru se z krve plazma odfiltruje a krvinky spolu s krevními destičkami se okamžitě vrátí zpět dárci. I proto, že odběr pro zdravého člověka nepředstavuje velkou zátěž a plazma se rychle v těle obnovuje, je možné darovat plazmu jednou za 14 dní.

50 minutový odběr může zachránit lidský život

Proces darování trvá přibližně 50 minut. Prvodárcům stačí domluvit si schůzku ve vybraném centru, a to buď telefonicky, nebo jednoduše v aplikaci Sana-App. „Centra jsou po celé České republice a jsou otevřena po celý den, a to i během lockdownu.

Dárcům je neustále k dispozici vyškolený personál v čele s lékařem. V centrech sanaplasma dbáme na to, aby byl každému odběru přítomný odborník s atestací,“ zdůrazňuje Štěpánek.

Lidé mohou darovat plazmu bezpříspěvkově. Pak mají při každém odběru nárok na den pracovního volna v zaměstnání a slevu na dani. Je ale také možné zažádat o finanční kompenzaci ve výši 700 korun za každý odběr, která pomáhá pokrýt čas na odběr i náklady spojené s dopravou.

Volba se týká vždy jednoho konkrétního odběru a je tedy možné tyto dva způsoby dárcovství jakkoliv střídat.

Co musí splňovat dárce:

Věk 18 až 65 let

Váha 50 – 150 kg

Ochota podstoupit vstupní lékařskou prohlídku

45 až 60 minut času (jednorázově nebo jednou za 14 dní)

Předložení občanského průkazu

Plazmu nemůže člověk darovat, pokud:

se necítí zdravý

podstoupil v posledních šesti měsících tetování nebo piercing

má nebo měl závažnou nemoc

Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz