Nová přírodovědná observatoř se bude tyčit na Prostředním vrchu v Kadani ve výšce 400 m n. m. Turisté se budou moci kochat nejen výhledem do historií prodchnutého kraje, ale i pozorováním meteoritů.
Radnici se na stavbu, která dle předběžných odhadů bude stát zhruba do 5 milionů korun, podařilo získat dotaci. V sousedství observatoře je plánován také vznik meteostanice, k jejímž datům bude mít přístup i veřejnost. Pracoviště bude vybaveno dvěma hvězdářskými dalekohledy.
Observatoř s dvěma kupolemi poslouží pro volnočasové aktivity z oblastí meteorologie, ochrany životního prostředí a astronomie a výzkumů. „Máme v plánu provádět i vědecký výzkum proměnných hvězd a exoplanet.
K tomu také bude sloužit odborné vědecké vybavení. Dalekohledy lze přestavět na Schmidtovu komoru s vysokou světelností. V kopuli pro veřejnost bude k dispozici i sluneční dalekohled pro pozorování Slunce v čáře H-alfa, se kterým půjdou pozorovat i sluneční protuberance na okraji slunečního disku, dále pak filamenty, spikule, erupce a další dynamické jevy na Slunci,“ řekl vedoucí kadaňského astronomického kroužku a vědec z Akademie věd ČR Pavel Pintr.