Domů     Medicína
Nový způsob testování je na světě
Pavel Polcar 4.12.2020

Firma DIANA Biotechnologies dokončila s pomocí Nemocnice Na Bulovce validační studii PCR testů na COVID-19 ze slin využívajících unikátní technologii DBdirect.

Přímé porovnání na vzorku pěti set náhodně vybraných lidí ukázalo, že testy ze slin DBdirect mají citlivost zcela srovnatelnou se standardními a dodnes nejcitlivějšími PCR testy ze stěrů z nosohltanu.

Zachytily dokonce o několik pozitivních případů více. Jsou tak vhodné pro nalezení nákazy v nejranější bezpříznakové fázi. Jako jediné z dostupných testů nabízí pohodlný samoodběr slin. Samotná analýza je navíc výrazně jednodušší i pro laboratoře.

Technologie DBdirect umožňuje u slin i u stěrů vynechání kroku izolace virové RNA, což umožní další navýšení testovacích kapacit.

Studie ukázala, že PCR testy ze slin od DIANA Biotechnologies jsou ultracitlivé a že jsou tak vhodné nejen pro pravidelné screeningové testování rizikových skupin (např. lékařský personál, učitele, zaměstnance klíčových firem), ale i k diagnostickému testování, kde mohou plnohodnotně nahradit dosavadní testy vyžadující nepříjemný stěr z nosohltanu.

Kromě příjemnějšího odběru testy výrazně zjednoduší laboratorní zpracování. Odběr je velmi jednoduchý, člověk si odkašle a odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky, která pak putuje rovnou do laboratoře.

Příjemnější odběr vyřeší častý odpor vůči testování, který lidé mají kvůli nutnosti nepříjemného stěru.

Jsme rádi, že nám Nemocnice Na Bulovce umožnila párové odběry stěrů a slin, na kterých jsme otestovali naše nové RT-PCR testy ze slin. Ty výrazně zrychlí a zjednoduší celý laboratorní proces. U nové metody není nutné samostatně izolovat virovou RNA, což byl doposud nejkomplikovanější krok celé analýzy.

Odběrové zkumavky jsou navíc uzpůsobené pro automatizaci. To umožní každé testovací laboratoři při plné automatizaci navýšit kapacitu až na deset tisíc vzorků denně. Výsledky testů budou k dispozici v řádu několika hodin,“ řekl Václav Navrátil, CEO DIANA Biotechnologies.

V rámci validační studie vědci analyzovali výsledky 494 lidí, kteří byli indikováni k vyšetření na COVID-19 a kteří souhlasili se zařazením do studie. U každého z nich byl odebrán párový vzorek slin a stěru z nosohltanu.

Následně byly porovnány výsledky standardního PCR testu ze vzorku z nosohltanu (s izolací RNA) a výsledky PCR testu ze slin (bez izolace RNA). Pozitivních případů bylo ze stěrů odhaleno 105, zatímco ze slin 109, což ukazuje, že PCR testy ze slin mají srovnatelnou citlivost s testy z nosohltanu.

PCR testy ze slin DBdirect uvedeme na trh ještě před koncem roku nejprve ve vybraných partnerských laboratořích. Začátkem příštího roku počítáme s výrobní kapacitou až 2 miliony testů měsíčně. O testy je obrovský zájem ze strany firem i veřejných institucí, pro které jednoduchý test samoodběrem představuje efektivní způsob, jak zabránit šíření viru v kolektivu,” uvedl Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel DIANA Biotechnologies.

Díky citlivosti a jednoduchosti odběru by testy ze slin DBdirect mohly být tím nejúčinnějším způsobem pro potlačení šíření nemoci. COVID-19 se pravděpodobně šíří kapénkami slin, možnost detekovat virus ve slinách ve velmi malých koncentracích tak může vést při pravidelném testování k odchycení lidí s ranou fází nákazy až o několik dní dříve, než u nich nastanou první příznaky a než někoho nakazí.

To by mohlo při pravidelném testování vést i k úpravě karanténních opatření, kdy by kontakty nakaženého již nemusely jít automaticky do karantény. Naopak bylo pozorováno, že malé procento nemocných mělo ve slinách vysoké, až velmi vysoké virové koncentrace.

Právě tito lidé jsou nejspíš vysoce nakažliví a jejich kontakty by mohly být trasovány preferenčně.

Související články
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz