Domů     Technika
CROCODILE: Dopravní mozek Česka
Jan Zelenka 3.12.2020

18 operátorů, 136 proměnných informačních portálů, téměř 1000 kamer a meteohlásek, tisíce kilometrů pokrytých silnic, za měsíc stovky tisíc návštěvníků informačních portálů a miliony zpráv. To všechno se sbíhá do Ostravy – do Národního informačního centra (NDIC).

Česká infastruktura připomíná mozek. Zatím jen dítěte, ale dospívá a čím dál tím více bude NDIC pro dopravu důležitý….

Evropa odbourává překážky v dopravě, i když ji pořád rozděluje jazyk. Aby informace o prasklé pneumatice na D6 u Chebu byla srozumitelná i pro řidiče z Rumunska na D2, o to se snaží evropský projekt CROCODILE.

Informace je totiž produkt a musí být srozumitelný pro všechny, sdělený evropským informačním jazykem DATEX. Za Českou republiku projekt zastřešuje Ministerstvo dopravy ČR spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic.

Snahou CROCODILu je odbourávat vnitřní bariéry tak, abychom se mohli cítit doma třeba i v Chorvatsku, a to i po cestě tam a zpět.

Data, data, data

Každý den se Českem linou obrovská data informací. Jenom odběratelů dat, komunikující v češtině nebo DATEXu, je asi 180 (média, přepravci, asistenční služby, státní správa a samospráva, PČR, ZZS). Denně se přenesou koncovým uživatelům stovky GB dat z portálu dopravniinfo.cz, denně zařízení pro provozní informace (ZPI) neboli proměnné tabule nad silnicemi zobrazí tisíce zpráv.

Budoucnost potřebuje plynulou dopravu. Jde o prioritu s mezinárodní nálepkou. Inovace mají na svědomí především programy, umožňující dopravu lépe organizovat, řídit a plánovat tak, aby byla bezpečnější a odolnější.

To vše pod zkratkou ITS, tedy Inteligentních dopravních systémů. Právě CROCODILE z ITS čerpá. Tenhle evropský projekt je silničním rádcem.

CROCODILE ví totiž všechno podstatné. Ohlásí jak běžnou uzavírku, tak rozsáhlou dopravní nehodu. Vše s dostatečným předstihem. „Cílem projektu je harmonizace dopravních informací v rámci Evropy, což se projeví jako vy lepšení stávajícího přístupu ke sběru a zpracování informací a jejich distribuci napříč Evropou, která vede k jednotnému vnímání a zároveň k porozumění vyměňovaným dopravním informacím,“ uvedl Filip Týc z Národního informačního centra (NDIC).

Tichý společník

Naladění na vlnu CROCODILE přitom řidič ani nepozná. Veškerá data jsou poskytována volně, a především v jazyce, kterému řidič rozumí. „Řidič využívá navigační navigační aplikaci v mobilním telefonu či v infotainmentu vozidla, tato aplikace je napojena na datové zdroje, které u sebe koncentruje poskytovatel aplikace, prostřednictvím mobilní sítě.

Dále je aplikace propojena se službami kooperativních ITS (C-ITS) prostřednictvím ITS-G5,“ popisuje budoucnost Petr Bureš z ČVUT.

Hlavně anonymně

Ať už se řidič nachází kdekoli, je zcela v anonymitě. Jediné, co systém zajímá, je jeho poloha na trase a případná eliminace „škod“. Důležité informace se k řidiči dostanou ve formě harmonizovaných dopravních informací, a to prostřednictvím aplikace, kterou právě využívá.

„Samotný projekt Crocodile nezajímá, kdo co dělá, ale co se děje. Uživatel dopravních informací má na výběr, od jakého poskytovatele bude informace využívat a zda bude poskytovat své osobní údaje, či nikoli.

Snahou NDIC je poskytovat dopravní informace všem, kdo o ně mají zájem, pokud možno za rovných podmínek a naprosto anonymně, ve své podstatě jako tzv. open data,“ dodává Týc.

Box

Rádio Dálnice

Jedním z odběratelů informací přímo od NDIC je Rádio Dálnice, jediné specializované rádia v našich končinách, jež vysílá také v anglickém jazyce. Podle odborníků je totiž příčinou nehodovosti zahraničních řidičů jejich nedostatečná informovanost ve srozumitelné formě.

Jenom za loňský rok zavinili na našem území 7689 dopravních nehod, při nichž bylo 48 osob usmrceno. To představuje téměř 9 % z celkového počtu obětí dopravních nehod za rok 2019.

A právě to má Rádio Dálnice změnit. Vysílání má pokrýt 99,9 % území České republiky a má být dostupné též prostřednictvím internetu či mobilních aplikací. Pro svou činnost bude rovněž využívat výstupy z inteligentních dopravních systémů jako dálniční kamerové systémy, tunelové systémy či data z plovoucích vozidel.

Zajištění rozhlasového vysílání dopravních informací i v anglickém jazyce je finančně podporováno z fondu…

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz