Začátkem posledního listopadového týdne roku 2020 úspěšně odstartovala čínská raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan. Nesla sondu určenou pro průzkum Měsíce.
Mise, pro kterou bylo zvoleno jméno po čínské měsíční bohyni, Čchang-e 5, má za úkol pomocí speciálního vrtáku vyhloubit až dvou metrovou díru na přivrácené straně přirozené družice Země a získat z ní vzorky horniny.
„Přistání modulu na Měsíci se očekává do osmi dnů a návrat vzorků na Zemi je naplánován za 23 dnů,“ řekl mluvčí čínského lunárního programu Pchej Čao-jü.
Vědci se shodují na tom, že pokud se podaří vzorky úspěšně dopravit, bude to velký úspěch, půjde totiž o první vzorky z Měsíce po více než čtyřiceti letech.
V lednu roku 2019 se Číně jako vůbec první zemi světa podařilo přistát na odvrácené straně Měsíce, a to v rámci mise Čchang-e 4. Dodnes tam působí čínské robotické vozítko Nefritový králík 2, které poslalo na Zemi první zblízka pořízené snímky povrchu odvrácené strany Měsíce a další podstatná data.