Domů     Medicína
Testování na COVID-19 na pracovištích

komerční sdělení

Masivnější testování zaměstnanců má podle odborníků vést nejen k rychlejšímu zvládnutí epidemie COVID-19 v České republice, ale samotným firmám také pomáhá řídit případné riziko nákazy a tím snižovat náklady na provoz.

„Co se týká kapacit, jsme připraveni. Disponujeme odběrovými místy i mobilními týmy odborníků, které otestují osoby přímo na pracovištích. Výsledky mohou být k dispozici během dvaceti minut od odběru,“ tvrdí Kamil Doležel, generální ředitel společnosti AeskuLab, která je největším soukromým poskytovatelem laboratorních služeb v České republice.

Laboratoře AeskuLab používají pro diagnostiku onemocnění COVID-19 takzvané přímé testy, které zachytí přítomnost viru v organismu. „Mezi ně patří PCR testy, jež detekují gen viru, a antigenní testy, v jejichž případě zjišťujeme přítomnost specifických virových proteinů SARS-CoV-2 v ústech a krku pacientů.

Obě varianty jsou vhodné pro akutní fázi onemocnění, diagnóza se dělá pomocí výtěru z nosohltanu,“ vysvětluje MUDr. Jana Mixová, medicínská ředitelka AeskuLab.

K dispozici jsou ale i nepřímé testy, které detekují hladinu protilátek v organismu. Jejich tvorba je normální reakcí na infekci COVID-19 a prokazuje, že pacient byl vystaven viru. Tento test je užitečný k prokázání nákazy v minulosti a indikuje částečnou ochranu proti opakované infekci, ačkoli stupeň imunity zatím není vědecky potvrzen.

Sérologické testy mohou řadě firem pomoci řídit případné riziko nákazy a optimalizovat efektivitu provozu například tím, že zaměstnavatel může využívat pracovníky, kteří již protilátky mají, tam, kde je vyšší riziko onemocnění.

A chránit tak kolegy, kteří se s  COVID-19 zatím nesetkali. „Dodržování veškerých preventivních hygienických opatření je nicméně stále na místě“, dodává MUDr. Mixová.

„V závislosti na organizaci řízení konkrétní společnosti jsme schopni připravit individuální testovací schéma, jehož cílem je minimalizovat riziko nákazy v návaznosti na styl práce v daném provozu. Jednotlivé skupiny navrhneme preventivně testovat v optimálních algoritmech dle doporučení odborných společností a Ministerstva zdravotnictví, které jsme samozřejmě připraveni modifikovat dle aktuálních potřeb, a požadavků na výrobu a provoz,“ dodává Kamil Doležel.

Související články
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Rakovina plic si ročně vyžádá 1,8 milionů životů. U nás je každoročně nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více něž 5 000 jich na tento zhoubný nádor zemře. Zejména u pokročilých forem onemocnění je míra přežití velmi nízká, zvrátit by to měla nová vakcína. Lékaři začali nyní testovat první mRNA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz